CHP, İsrail’in Filistin katliamını protesto etti

ABD’nin yangına körükle gidercesine, Türkiye halkı için milli bir mesele olan işgal edilmiş topraklardaki Kudüs’e büyükelçiliğini taşıması ve ardından gelen Filistin eylemlerinde 58 Filistinli vatanseverin İsrail tarafından katledilmesi ve yüzlerce kişinin yaralanması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de halkı sokaklara döktü. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur il örgütü Cumhuriyet Meydanı’nda ABD ve İsrail’i protesto eden bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanı İzzet Akbulut, olayı” bir insan dramı” olarak niteledi.

İsrail saldırganlığını ve ABD’nin Ortadoğu üzerine çullanmasını bir “insanlık dramı” olduğunu belirterek başladığı konuşmasında Akbulut, binlerce vatansever Filistinlinin yaralandığı, 60’a yakın Filistinlinin katledilen saldırıyı lanetlediklerini ifade etti.

Akbulut şu görüşleri ileri sürdü:

“Bu dramın en önemli sebebi, büyük bir sorunun çözümsüzlüğü başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur.

“Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’daki sorunların çözüme kavuşması imkânsızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle sorunu müzakere ederek çözmek yerine mazlumları öldürmeyi tercih ediyor.”

“ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen mesajlar somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insanlık devam ediyor” değerlendirmesinde bulunan Akbulut, “AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisinin olmadığı”nı, “ayrıca iktidar bir yandan ABD’nin politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tuttuğu”nu iddia etti.

Akbulut konuşmasına şöyle devam etti:

“CHP tarihi misyonu gereği herdaim Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ’nün) Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm genel başkanlarımız Filistin meselesinin sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, mahzun ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.

“Türkiye halkı olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin toprağındaki yasadışı yerleşmeleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir.”

Akbulut sözlerine, “bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir