CHP kadın Kollarından müftülere nikâh yetkisine tepki

Burdur Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Ayşe Uğur, bugün parti binasında yaptığı basın açıklamasıyla müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi v eren tasarının alt komisyondan geçtiğini belirterek sert tepki gösterdi. Uğur, “Anayasayı ihlal suçu işliyorlar” dedi.

Parti binasında bir basın açıklaması yapan Burdur Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Ayşe Uğur, Anayasanın 174’üncü maddesinde devletin asli görevinin Devrim Yasaları’nı uygulamak ve toplumu çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak olduğunu vurgulayarak, Anayasa’nın 10’uncu maddesinin de kanun önünde eşitliği getirdiğini belirtti. Uğur, “bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Eşittir de müftülere tanınan nikâh kıyma yetkisi ile bu eşitlik ilkesi korunabilecek mi? Hayır. Çünkü bu yetki ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının laikliği koruma ilkesi ihlal ediliyor. Daha önemlisi Medeni Kanunun ‘Nikâh kıyma yani nikâh akdi Belediyelere verilmiştir, değiştirilemez’ diyen maddesine de aykırı davranılmaktadır” dedi.

Cumhuriyet’in bir hukuk devrimine dayandığını, Cumhuriyet’in harcında hukukun, kadınlara hürriyetin, eşit birey olma haklarının bulunduğunu ileri sürerek, “bu durumda biz Cumhuriyet kadınları hukuki anayasayı, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak yolumuza devam edeceğiz. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam Devlet Olma’ dayatmasına karşı kadın yurttaş kimliğimizle mücadelemize devam edeceğiz, karşı duracağız” diye konuştu.

TOPLUM, NİKÂHINI MÜFTÜDE KIYDIRANLAR

VE BELEDİYE KIYDIRANLAR AYRIŞMASINA MARUZ KALACAKTIR

Müftülere nikâh kıyma yetkisinin toplumsal kutuplaşmayı derinleştireceğini, toplumsal hayatta nikâhını “müftüde kıydıranlar” ve “belediye kıydıranlar” şeklinde bir ayrışma yaratılacağını vurgulayan Ayşe Uğur, “oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır. Biz CHP’li kadınlar olarak alt komisyondan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. Bu tasarının meclisten geçmesi demek laik hukuk devletinin ortadan kalkması demektir. Bu tasarı meclisten geçmeyecek, kadınlara bu dünyada kıyameti yaşatamayacaksınız. Beyanla yaş büyütmeye, çocuk gelinlere, tacize, tecavüze biz engel olacağız” diye değerlendirmede bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir