CHP’de İyi Parti çatlağı

CHP’nin “kanunsuzluk, hukuksuzluk diz boyu” diye diye kanunu arkadan dolanarak İyi Parti’nin seçimlere girebilmesi için 15 milletvekilini istifa ettirmesini müteakiben ilk tepki, CHP içinden geldi. CHP’li Cihaner, Twitter üzerinden karara tepki gösterdi. Cihaner, “ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!” dedi.

Türkiye, yasal olarak Kasım 2019’da yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için erken seçim kararı alınmasıyla aniden yeni bir seçim iklimine girdi. 24 Haziran 2018’de yapılacak olan erken seçim için en kritik detay ise partiler arası kurulacak ‘ittifak’ formülleri…

İlk olarak AKP ve MHP’nin “cumhur ittifakı” adında bir araya geleceği açıklandı. BBP de resmen bu sürece dâhil oldu. Seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı.

Kamuoyunun dikkatlerinin muhalefet sıralarına çevrilmesini müteakiben CHP, İyi Parti’yle ittifak kurmak için dikkati çeken bir adım attı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’den 15 milletvekili bugün istifa ettirildi. İstifa eden milletvekillerinin İyi Parti’ye katılacağı resmen duyuruldu.

CHP’Lİ VEKİL TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, kararın ardından resmi Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. Cihaner, “ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!” dedi.

Cihaner parti tüzüğünün 1’nci maddesi 4’ncü fıkrasına atıfta bulunarak parti kimliğine ters bir girişim olarak yorumladığı İyi Parti destekçiliğini Twitledi.

“CHP Tüzük Madde 1/4:

(4) Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir