CHP’de koalisyon çatlağı

Koalisyon olasılığı partileri bölüyor. MHP’nin kesin çizgilerle MHP’nin “yılanla aynı torba”ya girmeyeceği şeklinde ifade edilen HDP tavrını müteakiben Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) koalisyon tartışmaları çatlağa neden oldu. Partideki vatanseverler, AKP ile koalisyonun ateşten gömlek olduğu, AKP ile hükümet kurmak değil, AKP’den hesap sormak için halktan yetki alındığını ileri sürüyor.

Koalisyon olasılığı partileri bölüyor. MHP’nin kesin çizgilerle MHP’nin “yılanla aynı torba”ya girmeyeceği şeklinde ifade edilen HDP tavrını müteakiben Cumhuriyet Halk Partisi (CHP’de) koalisyon tartışmaları çatlağa neden oldu. Partideki vatanseverler, AKP ile koalisyonun ateşten gömlek olduğu, AKP ile hükümet kurmak değil, AKP’den hesap sormak için halktan yetki alındığını ileri sürüyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, partide bir kısım milletvekili AKP ile koalisyon konusunda net bir şekilde “hayır” diyor. Bu çerçevede “madem oy verin gitsinler dedik, bu tavrı sürdürelim ve gerekirse dışarıda kalalım” diye düşünenler de azımsanmayacak ölçüde.

Koalisyon tartışmalarının en önemli aktörlerinden biri haline gelen CHP’de kritik PM toplantısı pazartesi günü yapılacak.

Toplantıda CHP açısından AKP-CHP, CHP-MHP-HDP ve CHP’nin dışarıda kalması olarak şekillenen en güçlü koalisyon senaryoları masaya yatırılacak. Kılıçdaroğlu’nun hafta başından itibaren kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda AKP ile koalisyonun gündemde olmadığı mesajını verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından öncelikle bir “restorasyon paketi” üzerinde çalışmalarını istediği ve medyada çok fazla boy göstermemeleri uyarısını yaptığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından gelen, “eğer bir formül bulunamazsa AKP ile CHP’nin kuracağı büyük koalisyon, erken seçimden daha makul olabilir” görüşleri karşısında geçmişteki benzer süreçleri anımsatarak “anlamsız koalisyonlarla partiyi yıpratmam. İktidar olmak için olunmaz, kırmızı plaka için iktidar olunmaz. Halkımıza verdiğimiz sözleri tutamayacağımız bir pozisyonun içine düşmeyiz” mesajlarının altını çizdiği öğrenildi.

“Büyük koalisyon” adı altında gündemde tutulan ve iş dünyasından da destek gören AKP-CHP koalisyonu senaryosu karşısında en net duruş partinin “sol kanadı” olarak bilinen isimlerden geldi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Twitter üzerinden “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan olmayacağı hiçbir çözümün içinde yer almayız” dedi. Ağbaba, şu mesajları verdi: “Yıllardır partimize karşı yürütülen haksız, vicdansız, acımasız algı yönetimi yeni bir aşamaya girmiştir. Yıllardır AKP zulmüne sessiz kalanlar; yıllardır AKP rantından beslenenler, yıllardır AKP diktasına alkış tutanlar, ülkenin en temiz, en tutarlı ve en ilkeli partisini kokuşmuş ve çürümüş bir iktidarın düşüşüne engel olma projesinin parçası etmeyi amaçlamaktadırlar.”

CHP’nin en genç yeni milletvekillerinden Gezi Direnişi’nin aktörlerinden Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi de Twitter’dan “Analara sözümüz var. Katillerle ittifaka değil, hesap sormaya geliyoruz!” mesajını paylaştı. Son kurultayda Kılıçdaroğlu’yla girdiği genel başkanlık yarışını kaybeden Muharrem İnce de AKP’yle koalisyon konusunda “hayır” diyen isimlerden biri oldu. İnce “7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı bir tek gerçek vardır; AKP’nin 13 yılda inşa ettiği düzenle hesaplaşmaktır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir