CHP’liler, anayasa değişikliğine hayır eyleminde buluştu

Cumhuriyet Meydanında toplanan CHP’liler anayasa değişikliğine hayır eylemi yaptılar.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı Barış Ayten’in ve ellerinde kırmızı “Hayır” yazan pankartlarla bir grup partilinin toplandığı Cumhuriyet meydanında bir basın açıklaması yapan CHP’liler, Cumhurbaşkanlığı Sistemi kılıflı denetimsiz Başkanlık Sistemini hedefleyen anayasa değişikliği faaliyetinin “rejim değişikliği” anlamına geldiğini vurguladı. Eylemde “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Atatürk gençliği Görev Başında”, “Gün gelecek devran değişecek, AKP Halka Hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde polisin çok sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü.

EGEMENLİK MİLLETTEN ALINIP TEK ADAMA TESLİM EDİLMEKTEDİR

Sosyal medya üzerinden yaptıkları farkındalık yaratma eylemlerini geliştirdiklerini ve Cumhuriyet meydanına indiklerini belirterek, 93 yıl önce kurulan Cumhuriyet’in ve kurucularını reddeden düzenlemelerle karşı karşıya olduklarını belirten İl Başkanı Barış Ayten, “anayasa değişikliğini ilgilendiren maddeler, egemenliği milletin elinden alıp tek adama teslim eden maddelerdir. TBMM’ni yetkisizleştiren, yasama, yürütme ve yargıyı tek bir kişiye emanet eden bu değişiklik, ülkemizin köklü parlamenter sistemini ortadan kaldırmakta, devrim kazanımlarını yok etmekten, geleceğimizi karartmaktan başka bir şey değildir” dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde egemenliği halkımız saraydan alıp millete teslim edildiği”nin altını çizen Ayten, “bu gün geldiğimiz noktada egemenlik halktan alınıp saraya teslim edilmeye çalışılmaktadır” şeklinde konuştu.

“Gücünü tarihinden, cesaretini Mustafa Kemal’den alan bizler”in, “egemenliğin halktan alınıp saraya teslim edilmesine izin vermeyecekleri”ni, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk “azim ve kararlılığıyla bugün bizler de koruyup kollayacağız” diyen Ayten “Evet” oyu kullanan milletvekillerine seslendi:

ÇOCUKLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN YARINLARINI KARARTMAYINIZ

“Milletten aldığınız yetki ve vekâlete ihanet ederek egemenliği tek adama teslim etmeyiniz.

Devletimizin ve milletimizin değerlerini ve birikimlerini yok sayacak bu adımlardan vazgeçiniz.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin yarınlarını karartmayınız.

TBMM’NİN YETKİSİZLEŞMESİNİ ONAYLAMAYINIZ

“TBMM’nin yetkisizleştirilmesini onaylamayınız.

“Aksi takdirde referandum sürecini ortaya getiren ortaklar olarak ne şanlı tarihimize ne de asil milletimize bu ihanetin hesabını veremezsiniz.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir