Çiçek AYDINLIK’ta yazdı: Vali ‘sıkıyönetim’ ilan etti!

Burdur Valisi, Türkiye’nin en huzurlu kentleri arasında gösterilen Burdur’da gösteri, protesto vb. gibi etkinlikleri sınırlayan kararname yayımladı

Açın YouTube’u, “Teramisin duası” diye yazın. Aralarında firari Savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu bir grupla karşılaşacaksınız. Mevsimlerden kış, bir grup av dönüşü, bir bidonun içinde ateş yakmışlar, eğleniyorlar. Bu kişilerden biri, İçişleri Bakanlığında kaymakam atamalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şerif Yılmaz. Şimdiki Burdur Valisi. İnsan sormadan edemiyor. Bir dönemin en popüler savcısı ile İçişleri bürokrasisinin önde gelen bir ismi, geleceğin bir valisi hangi vesileyle bir araya gelmişler? Kütahya Valisi iken “Türkçe Olimpiyatları” ödül töreninde, hem de 17/25 Aralık sonrası FETÖ okullarında çalışanlara övgüler dizen Şerif Yılmaz görüntülerini de YouTube’dan izleyebilirsiniz. Neyse bugüne gelelim.

TERAMİSİNE TERAMİSİN DUASI İÇİN TIKLAYINIZ

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Burdur’da gösteri, protesto vb. gibi etkinlikleri sınırlayan bir valilik kararı açıkladı. 25 Eylül 2017 günlü karara göre “kamu güvenliği ve genel asayiş açılarından” basın açıklamaları bile ancak valiliğin gösterdiği alanlarda yapılacak.

Karara göre, basın açıklamaları, “kamu düzenini bozmadan, makul sürede (en fazla iki saati geçmemek üzere) gürültü ve çevre kirliliğine yol açmadan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla” yapılacak!

“Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yerden başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz. Basın açıklamaları esnasında el ile taşınabilir megafon haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz bu amaçla sabit platform kurulamaz.”

Gene valilik kararıyla basın açıklamaları, “Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların çevresi ve eklentileri, eğitim kurumları ve bunların çevresi ve müştemilatları, ibadethane, çevresi ve müştemilatları”nda yapılamayacak.

‘YASAKLI BİR KENT İSTEMİYORUZ’

Valilik kararı, Burdur’da tepkiyle karşılandı. Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği, Tüm Emekliler Derneği, Doğa ve Doğal Hayatı Koruma Derneği gibi sekiz kitle örgütünün üst kuruluşu olan Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, bir açıklama ile Valilik kararının geri alınmasını istedi.

Açıklamada, vali olarak görev yaptığı Kastamonu, Kayseri ve Kütahya illerinde yurttaşların yoğun tepki gösterdiği hatırlatılan Şerif Yılmaz için “OHAL yetkilerini kullanarak, sergilediği keyfi ve hukuksuz uygulamaları ile Burdur’da sıkıntı kaynağı olmuş bir kamu görevlisidir” denildi.

Açıklamada şunlar söylendi: “Ülkemizin en huzurlu-sakin kentlerinden birisi olan Burdur’da devletin önlemekte zorlandığı toplantı ve gösteriler mi oldu da böylesi bir yasaklamayı getirme gereği duyulduğunu sormak isteriz. ‘Burdur hangi suçu işledi de böyle idareciler eliyle cezalandırıyorsunuz’ diye hükümet yetkililerine sormak istiyoruz.”

HİKMET ÇİÇEK/ hikmetcicek@aydinlik.com.tr

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir