Bu yıl Cumhuriyet’in 94’ncü kuruluş yılı, basmakalıp kutlama törenlerinin ötesinde “yürüyen ve savaşan bir Cumhuriyet”in varlığı şartlarında, Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarını da teslim aldığı, “iki ayyaş” diye tarihi kinlerini kusanların bile bayram mesajında “Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk” diyerek Atatürk’e teslim oldukları şartlarda, içte ve dışta vatan savaşının kan ve ateşi içinde tekmil milletle coşku ve heyecan içinde kutlandı. İlimizde ise gene yenilik getirme adına bir ucubeye imza atıldı. Geçit töreni, bandonun çaldığı kahramanlık marşları eşliği yerine müstehcen “gaydırı gubbak Hatice’m” türküsünün de içinde bulunduğu mahalli ve genel türküler eşliğinde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 94’ncü yıldönümü dolayısıyla önceki gün Çelenk Sunma Töreniyle başlayan Cumhuriyet Bayramı coşkusu, dün Vali Şerif Yılmaz’ın Valilik makamında tebrikleri kabulü ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen geçiş töreniyle devam etti.

Düzenlenen kutlama programına Vali Yılmaz, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcıları, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törenin başında Vali Yılmaz, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz eşliğinde vatandaşların, öğrenci gruplarının, tören birliklerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Vali Şerif Yılmaz tarafından yapıldı. Programın devamında Halk Oyunları ekibi gösterisini sundu. Öğrenciler şiirler okudu. Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören Geçişiyle program sona erdi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir