Demirel hayatını kaybetti

13 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Güven Hastanesine kaldırılan ve o zamandan beri tedavi gören 9’ncu Cumhurbaşkanı91 yaşındaki Süleyman Demirel, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

40 yaşında AP’nin Genel Başkanı, 41 yaşında Türkiye’nin en genç Başbakanı, İnönü’den sonra Türkiye’nin 12 yıl gibi en uzun başbakanlık yapmış devlet adamı,  16 Mayıs 1993’ten 16 Mayıs 2000 tarihine kadar Anayasal çerçevede ve yasal zeminde Cumhurbaşkanlığı yapmış siyasetçi, kimseye kaptırmadığı ve fotoğraf karelerine de yansımış kaptırmama mücadelesiyle Türk siyaset tarihinin en renkli simalarından, siyasi hayat süreci içinde takındığı farklı durumlar için “dün dündür, bugün bugündür” deyişiyle ünlenen, “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır “ gibi veciz sözlerle siyasi tarihimizde farklı bir yer edinen, siyasi tarihimize damga vurmuş, derin izler bırakmış, “barajlar kralı” namıyla Türk ekonomik kalkınmasına damga vurmuş ve katkı yapmış, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı Süleyman Demirel hayata gözlerini yumdu.

Bu anlatılanlar 90’ların, 2 binlerin Demirel’i tabii ki! Kendisinden sonra gelenlerin kişilikleri ve sıfatları içinde devlet adamlığı özelliğini keçiboynuzundaki şeker misali aradığımız, seviyenin dip yaptığı ve çakıldığı koşulların Demirel’i yani…

Bir de bizim gençliğimizin, 70’lerin Demirel’i var; “baba” diye ünlenen!

Gözünü kırpmadan Deniz’leri asan; Milliyetçi cephe (MC) Hükümetleri boyunca ilericilere kan kusturan, ifade ve düşünce hürriyeti için büyük bedellerin ödendiği, kitap okumanın büyük cesaret örneği olduğu, döneminde korkumuzdan çuval çuval kitap yaktığımız faşist MC Hükümetlerinin Başbakanı; Ülkücülerin işlediği cinayetler hatırlatılınca “bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz” deyişiyle ünlü bir şahsiyet…

Cumhuriyet Gazetesi’nden bir paylaşım…Gazeteci -Yazar Altan Öymen 1976’da Demirel’in Deniz’lerin idam edilmesiyle ilgili yaptıklarını şu satırlarla anlatıyordu: “Süleyman Demirel, Mobilya Yolsuzluğu’ndan yargılanan yeğeni Yahya Demirel’le ilgili olarak ’25 yaşında çocukla uğraşıyorlar’ diyor. 6 Mayıs 1972’de ise idam edilen Deniz, Yusuf, Hüseyin’in idam kararları oylanıyordu. Süleyman Bey ise AP Grubu’nun en önünde oturuyordu. Elini ‘İdama evet’ için kaldırdığında arkasına dönüp baktı, herkesin kaldırıp kaldırmadığını kontrol ediyordu. Sonra vakur bir ifadeyle önüne döndü. İdamlar kabul edilmişti. Deniz ve Yusuf da 25 yaşındaydı. Süleyman Bey onlar için hiç ’25 yaşında çocuklar’ demedi. İdam edilmelerini istedi. İsteğine ulaştı da…”

Cumartesi Anneleri: Onun döneminde polisin eli hiç soğumadı

Bora Gezmiş: Hayırla yadedemiyorum
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarında önemli rol oynayan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının ardından Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş bir açıklama yaptı.
Sol Haber’e konuşan Bora Gezmiş, “Ölünün arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. Bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. Hayırla yadedemiyorum. Biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir