Demirören’e Ziraat’tan verilen 700 milyonluk kredi Meclis’te

Doğan Medya Grubu’nu Satın Alan

Demirören Medya Grubu’na Ziraat Bankası’nın Açtığı

700 milyon Liralık Kredi Meclis’te Soru Önergesi Konusu

Doğan Medya Grubu’nun, geçtiğimiz hafta resmi olarak gerçekleşen Demirören Medya Grubu’na satışının ardından Ziraat Bankası’ndan Demirören’e açılan 700 milyon liralık kredi kamuoyuna bomba gibi düşmüştü. Milletvekili Göker, kamuoyunda maddi sıkıntı içinde olduğu söylenen ve mali kaynağı nereden bulacağı merak konusu olan Demirören Grubu’na “Ziraat Bankası’nca ilk 2 yılı geri ödemesiz 10 yıl vadeli 675 milyon dolarlık kredi vermilmesi”ni TBMM’nde soru önergesi konusu yaptı.

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre bankanın, 22 ülke 44 bankadan toplam 1 milyar 440 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladığını belirten Milletvekili Göker, “söz konusu bu miktar, tek seferde bir Türk bankasının sağladığı en yüksek tutarlı sendikasyon kredisi olma özelliğine sahiptir. Sendikasyon kredisi, iç piyasada kredi verebilmek için bankaların uluslararası finans piyasalarından aldığı kredi anlamına gelmektedir” dedi.

Son olarak Ziraat Bankası’nın çiftçinin bankası olarak bilindiğinin altını çizen Göker, “ülkemizin zor günlerden geçtiği dönemlerde, 23 Mart 1916’da Ziraat Bankası için yeni bir yasa çıkarılır. Yasanın 1. maddesinde “Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur” denilmektedir. Çiftçilere kredi verirken kılı kırk yaran Ziraat Bankası’nın bir çırpıda 675 Milyon dolarlık kredi vermesi ahlaki olarak uygun mudur?” diyerek sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

  • Demirören Grubuna verildiği söylenen kredi için söz konusu grup Ziraat Bankası’na herhangi bir teminat göstermiş midir? Eğer göstermişse söz konusu bu teminatlar nelerdir?
  • Demirören Grubu’na verildiği söylenen ilk 2 yılı geri ödemesiz 10 yıl vadeli 675 milyon dolarlık kredide banka zararı söz konusu mudur?
  • Ziraat Bankası tarafından alınan1 milyar 440 milyon dolarlık sendikasyon kredisi Demirören Grubu’na kredi sağlamak için mi alınmıştır?
  • Çiftçilere kredi verirken kılı kırk yaran Ziraat Bankası’nın bir çırpıda 675 Milyon dolarlık kredi vermesi ahlaki olarak uygun mudur?
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir