Dünya Basın Günü’nde “Basına Özgürlük, Sansüre Hayır!”

Bugün 3 Mayıs; Dünya Basın özgürlüğü Günü…

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü münasebetiyle gazeteciler yarın (4 Mayıs 2015 günü) saat 13.00’te Beyoğlu Tünel’de toplanarak yürüyüş yapacak ve basına özgürlük isteyecekler. Yürüyüş öncesinde saat 11’de ise Gazeteciler Restoranı’nda bir toplantı gerçekleştirilecek.

Yarın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Türkiye’de ve dünyada yüzlerce gazeteci hapiste. Birçok gazeteci ise, işlerini yaptıkları için iktidarlar tarafından baskı altına alınıyor, sokakta polis şiddetine maruz kalıyor. Bir yandan siyasal iktidar yazılı ve sosyal medya üzerinde sansür uygulamalarına başvuruyor, diğer yandan sırf gerçek gazetecilik yaptıkları için gazeteciler hapislere atılıyor ya da soruşturma geçiriyor, hapse atılma tehlikesi altında tutuluyor. Ya da binlerce lira para cezasına çarptırılıyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Evrensel Gazetesi haberine göre, Gazetecilere Özgürlük Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş Sendikası yarın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ile ilgili bir toplantı düzenliyor.

Yarın saat 11.00’de Gazeteciler Restoranı’nda yapılacak toplantıda basın özgürlüğü önündeki engeller ve çözüm önerileri konuşulacak.

BEYOĞLU TÜNELİ’NDEN GALATASARAY’A YÜRÜYECEKLER

Toplantı Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasıyla başlayacak.

Sırasıyla G9 Platformu Sözcüsü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ve DİSK Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren sorunlarla ilgili görüşlerini dile getirecek.

Gazetecilik meslek örgütleri saat 13.00’de ise Beyoğlu’nda Tünel’de buluşarak Galatasaray’a yürüyecek ve bir basın açıklaması yapacaklar. Açıklama sonrası gazeteciler Tutuklu Gazete dağıtımını yapacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir