Dünyada bir ilk; Cumhuriyet, yazı işleri haber toplantısını Silivri önünde yaptı

Türkiye’nin basın, ifade ve düşünce hürriyeti ile demokrasi sicili bozuk!

Cezaevlerinde 14 gazetecinin bulunduğu, basın hürriyeti konusunda cezaevlerindeki gazeteci sayısı bakımından dünyada 5’nci sırada olduğu Türkiye’nin uluslararası milletler camiası arasında basın, ifade, düşünce hürriyeti ve demokrasi yönünden sicili bozuk. Daha geçen ay MİT tırları haberi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ile Ankara Temsilcisi Gül tutuklanarak Silivri Cezaevine tıkılmışlardı. Bu kapsamda dün Cumhuriyet Gazetesi yazıişleri haber toplantısını, Dündar ve Gül’e destek amacıyla Silivri Cezaevi önünde yaptı.

Google amcanın verdiği fotoğraflara ve basının yazdığına göre, Dündar’la Gül’ün içine tıkıldığı günden beri önünde her gün bir gazeteci ya da aydının bir sandalyeye oturarak demokrasi ve hürriyet nöbeti tuttuğu Silivri Hapishanesi önünde,  belki de dünyada bir ilk olarak, Genel Yayın Yönetmeniyle Ankara Temsilcilerine destek için yazıişleri haber toplantısını yapan Cumhuriyet Gazetesi Yazıişleri personelinden Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven, “gazeteciler olarak, biz haber toplantılarını her yerde yapıyoruz. Çatışma bölgelerinden, parlamentoya pek çok yerde de yaptık. Cezaevi önünde hiç yapmamıştık. Ancak her şeyin bir ilki var. Bu da gerçekleşti ve buraya geldik. Burada tutuklu Genel Yayın Yönetmenimiz ve Ankara Temsilcimize destek olmaya ve onların görüşlerini gazeteye yansıtmaya geldik. Toplantıdan çıkacak haberleri alıp kendilerine götüreceğiz, onların da katkısıyla yarınki gazetemizi yapacağız. Arkadaşlarımız hiçbir zaman susturulamayacak” diye konuştu. Servis şeflerinden tek tek alınan haberler daha sonra görüş sırasında Can Dündar’a iletildi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Özyurtseven şunları söyledi: “Bugün özel bir yerde özel bir gündemle toplanıyoruz. Bu da başımıza geldi. Geçmişte örnekler vardı. Güneydoğu olayları, Nevruz gibi nedenlerle biz Güneydoğu’ya gittik ve orada toplantılar yaptık. Fakat hiçbir zaman gazeteci arkadaşlarımız nedeniyle cezaevi önüne gelip toplantı yapacağımızı düşünmedik. Demek ki her şeyin bir ilki var bu ülkede. Toplantıdan sonra Can arkadaşımızla görüşte konuşacağız. Manşeti ona soracağız. Sanki o aramızda gibi, içimizde gibi onu hayata geçireceğiz.”

Haber Müdürü Aykut Küçükkaya ve servis şefleri gündemlerini ve haberlerini sundu. Muhabirlerin ortaklaşa hazırladığı cezaevleriyle ilgili dosya haberi yazıişlerinin büyük ilgisini çekti. Toplantıyı bitiren Özyurtseven, sunulan haberleri görüş sırasında Can Dündar’a ileteceklerini vurguladı. Özyurtseven daha sonra “Yarınki (bugün) manşete Dündar’ın karar vereceğini” belirterek haberlerle birlikte Dündar’la görüşmek üzere Silivri Cezaevi’ne girdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir