Düzlerçamı’nda alageyikler hızla çoğalıyor

Antalya Düzlerçamı’nda koruma altına alınan dünyaya Anadolu’dan yayıldığı bilinen alageyiklerin popülasyonu hızla artmaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı’ndaki Düzlerçamı Alageyik Üretme İstasyonu’nda koruma altındaki 7 alageyiğin hızla çoğaldığı belirtiliyor.

 

 

ALAGEYİKLERİN POPÜLASYONU,

DÜNYANIN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ

İstasyonda bilimsel yöntemlerle popülasyonlarının artması için uygun doğal ortam yaratılan ve popülasyonunu dünyanın biyolojik çeşitliliği açısından son derece önem arzeden alageyiklerin popülasyon olarak soylarını sürdürme imkânı buldukları ifade edildi. 26 bin hektar alana sahip olan Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 521 hektarlık Eşenadası Alageyik Üretme İstasyonu’nda alageyik popülasyonunu hızla yükseldi.

İSTASYONDA 2016’DA 97 OLAN,

2017’DE 12 YENİ YAVRUYLA BİRLİKTE SAYILARI

109’A YÜKSELEN ALAGEYİKLER İSTASYON DIŞINDA 302’YE YÜKSELDİ

Bakanlığın bildirdiğine göre, 2016 yılı sayımlarıyla 97 olan alageyik sayısı, 2017 popülasyonunda 12 yavru ile birlikte 109 olmuştur. Ayrıca istasyon dışında kalan alageyiklerin sayısı 1960’lı yıllarda 9 civarında tespit edilmişken günümüzde, üretme istasyonu dışında 302 adet alageyik tespit edildiği belirtilmiştir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir