Eğitim İş’ten Bakanlığın Cumhuriyet Düşmanı vatan hainine anma programına sert tepki

İstiklal Savaşı döneminde işgalci emperyalist düşmanla işbirliği yapan Teali İslam Cemiyeti’nin kurucularından İskilipli Atıf Hoca hakkında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca anma programı düzenlendi. Eğitim İş Başkanı Veli Demir duruma çok sert tepki gösterdi; “Cumhuriyet kurumları, Cumhuriyet düşmanlarına itibar etme yeri olarak kullanılmaz” dedi.

24 Mart’ta, kaşarlanmış Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarından olan Bediüzzaman’ın da anılacağı duyurusu yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Web sitesinde, 17 Mart 2016 tarihinde yaptığı yayınında, İstiklal Savaşı döneminde işgalci emperyalist düşmanla işbirliği yapan Teali İslam Cemiyeti’nin kurucularından İskilipli Atıf Hoca kastedilerek, “…ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasında emeği bulunan büyükleri genç nesillere tanıtmayı gaye edinen KYK, önemli ilim adamını ‘Vefa Günleri’ programıyla anacak” şeklinde açıklamada bulunuldu. Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, bakanlığın Atatürk ve Cumhuriyet, vatan hainlerini “ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasında emeği bulunan büyükler” olarak değerlendirmesine ve onlar için “Vefa Günleri” adıyla anma programları yapmasına sert tepki göstererek, Cumhuriyet kurumlarının Cumhuriyet düşmanlarının anıldığı ve itibar edildiği yerlerin olamayacağını vurguladı. Demir, “Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığında yarışan bölücü ve gerici zihniyet artık bizzat cumhuriyetin kurumları içerisinde de varlığını sürdürmekte, geçmişte Atatürk ve devrimlerine karşı çıkan gerici ve bölücülere iade-i itibarda bulunma, adlarına anma törenleri düzenlenmesine aracılık etme görevini üstlenecek kadar ileri gitmektedirler” değerlendirmesinde bulundu.

GERİCİ VE BÖLÜCÜ KYVVETLER SAHNE ALDI

AKP Hükümetlerinin 13 yıldır gerici ve bölücü kuvvetlere cesaret verdiğini ve tekrar ayağa kaldırdığını, emperyalistlerle işbirliği yaparak Bağımsızlık Savaşı’na karşı çıkmış düşman işbirlikçisi  “Teali İslam Cemiyeti”, “Kürt Teali Cemiyeti” gibi gerici ve bölücü zihniyetin izinden gidenlerin, günümüzde de Cumhuriyet’in vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne saldırılarını sürdürdüklerinin altını çizen Demir, “1925 yılında İngiliz kışkırtmasıyla başlatılan doğu bölgemizdeki gerici isyanın elebaşı Şeyh Sait’in Diyarbakır’a nasıl heykeli dikilmek; adı meydanlara verilmek istenmişse; Cumhuriyet rejimi ile kavgalı olan İskilipli Atıf Hoca’nın da bu iktidar döneminde memleketi Çorum İskilip’te adına anıt mezar dikilmiştir” dedi.

Demir açıklamasına şöyle devam etti:

GERİCİ VE BÖLÜCÜLER CUMHURİYET KURUMLARININ İÇİNDE CİRİT ATMAKTADIR

“Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığında yarışan bölücü ve gerici zihniyet artık bizzat cumhuriyetin kurumları içerisinde de varlığını sürdürmekte, geçmişte Atatürk ve devrimlerine karşı çıkan gerici ve bölücülere iade-i itibarda bulunma, adlarına anma törenleri düzenlenmesine aracılık etme görevini üstlenecek kadar ileri gitmektedirler.

“Adını, Atatürk’ün bayram armağan ettiği ve “Gençliğe Hitabe” ile bağımsızlığı ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlikten alan bir bakanlığın resmi web sitesinde, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkmış ve düşmanla işbirliği yapan cemiyetler kurmuş, Cumhuriyet düşmanı gerici bir zata; “ülke büyüğü”, “ilim adamı” sıfatları yakıştırılarak itibar edilmesi; onun adına anma ve tanıtım günleri düzenlenmesi kabul edilemez.

BAĞIMSIZLIK SAVAŞI HEM EMPERYALİSTLERE KARŞI

VERİLMİŞ; HEM DE İŞBİRLİKÇİLERİNE KARŞI VERİLMİŞ BİR İÇ SAVAŞTIR

“Kurtuluş Savaşı, yalnız ülkemizi işgal eden emperyalizme karşı değil, onun içerideki işbirlikçileri olan bölücü ve gerici güçlere karşı da kazanılmış bir savaştır. Kazanılan bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılmıştır.

CUMHURİYET’İN KURUMLARI CUMHURİYET DÜŞMANLARINA İTİBAR VERME YERİ YAPILAMAZ

“Cumhuriyetin kurumları, cumhuriyet düşmanlarına itibar etme yeri olarak kullanılamaz. Böyle bir anlayışa devletin anayasal kurumlarının alet edilmesine sessiz kalınmamalıdır.

“Eğitim-İş olarak cumhuriyetin kurumlarını, gerici ve bölücülüğe karşı her zamankinden daha çok uyanık olmaya, Cumhuriyete yönelen saldırılara karşı durmaya, ülkenin birliği ve bütünlüğünden yana olmaya çağırıyoruz.”

İskilipli Atıf Hoca kimdir?

“Milli Mücadele’nin karışık dönemlerinde aralarında Said-i Kürdi’nin, Milli Şehidimiz Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Bey’in katli için fetva veren Mustafa Sabri Efendi’nin de üye olarak bulunduğu, Kuvay-ı Milliye hareketine karşı çıkarak düşmanla işbirliği yapan Teali İslam Cemiyeti’nin kurucularından olan İskilipli Atıf Hoca, cumhuriyetten sonra da Türkiye Cumhuriyeti’nin yenilik ve ilerlemeye doğru attığı adımlara engel olmak ve halkı isyan ve irticaya teşvik etmek kastıyla yazdığı, yasaklanan ve toplatılmasına karar verilen yazılarını, el altından Anadolu’nun değişik yörelerine dağıtması nedeniyle İstiklal Mahkemeleri’nce suçlu bulunarak idam edilmiştir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir