Ehliyetler, uluslararası standartlara uyduruluyor

Bütün sürücüler, 1 Ocak 2016’dan itibaren 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürecekler. Otomatik şanzımanlı araç sürücülerinin sertifikalarında sadece “otomatik şanzımanlı araç kullanabilir” diye yazacak. Sürücü belgesi türü 8’den 17’ye yükseltildi.

AA’na dayandırılan Aydınlık Gazetesi haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB’in) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, bütün sürücüler, 1 Ocak 2016’dan itibaren 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürecekler. Sürücü belgesi türü 8’den 17’ye yükseltildi. Araçların otomatik şanzımanlı olanları ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece “otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği” belirtilecek.

Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacaklar. Ağır vasıta ehliyeti sahipleri 5 yılda bir, B sınıfı ehliyet sahipleri de 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek.

Yılbaşından itibaren “aday sürücülük” uygulamasına geçilecek.

Yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araçlarla eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında ise sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilecek.

Yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 4 saatlik “trafik adabı” dersi uygulamaya başlanacak.

Akan trafikte 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye hak kazanan adaylar direk sınava alınmayacak. Kursun usta öğreticisi ve müdürü tarafından, ilçe milli eğitim müdürlüğünün uyguladığı sınavın aynısı kursiyerlere ‘ön sınav’ olarak uygulanacak ve durumu uygun olanlar ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınava tabi tutulacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir