Emekli zamlara tepkili

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşti. Ancak 11 milyona yakın emekli tepkili: Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor! Devlet, kasıtlı olarak emekli maaşlarına zammı düşük tutmak için oranları küçülttüğü inancında.

Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve emekliye enflasyon farkı ödenmesi gündeme geldi. Sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 3’lük zam alacak devlet memurları ve emeklilere, 6 aylık enflasyonun 4.76 çıkması üzerine fark imkânı doğdu. Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, temmuzda toplamda yüzde 4.76 zam alacak. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK’in) açıkladığı Haziran enflasyonu inandırıcı bulunmadı. Memura enflasyon zammının düşük tutulması için enflasyonun düşük gösterildiği belirtildi.

ENFLASYON ZAMMI 1.76: BOZDUR BOZDUR HARCA!

TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0.51 geriledi. Buna göre yıllık esasta TÜFE yüzde 7.20’ye geriledi. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 6.73 olarak açıklandı. TÜİK’in açıkladığı rakama göre enflasyon Mayıs 2013’ten bu yana en düşük düzeye gerilemiş oldu. Bu rakamlara göre Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yapılacak enflasyon zammı 1.76’da kaldı.

EMEKLİLERDEN VEKİLLERE: SÖZÜNÜZÜ TUTUN

TBMM’ye yürüyerek vekillere seslenen emekliler, “seçimden önce verdiğiniz sözleri tutun” dedi. DİSK’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen), emekliler haftası nedeniyle sendika genel merkezinden TBMM Dikmen kapısına yürüdü. Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen yaptığı açıklamada Meclis’teki partilerin seçim öncesi verdiği vaatleri hatırlattı. Siyasi partilere seslenen Beysülen, “emekliler olarak, 13 yıllık iktidarında emeklileri sefalete sürüklemiş olan AKP’den çok fazla bir beklentimiz yok. 13 yıldır iktidarda olup, her türlü yolsuzluğa bulaşmış, demokrasinin asgari kurallarını uygulamamış, 11 milyon emekliyi sefalete sürüklemiş olan AKP koalisyonda olmamalıdır. Ey vekiller siz vekil biz asılız. Sizden istediğimizi geçmişte bu ülkeye ve sizlerin yetişmenize emek vermiş olan anne ve babalarınızı unutmamanızdır ”diye konuştu.

Beysülen’in konuşması şöyle:

ÜÇ PARTİYE ÇAĞRIMIZDIR

SÖZÜNÜZÜ TUTUN VE EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMESİ İÇİN YASA ÇIKARARAK İŞE BAŞLAYIN!

Yaşadığımız ülke Türkiye, 7 Haziran 2015 tarihinde, ülkemiz ve içinde bulunduğumuz bölge açısından çok önemli bir eşik olan, milletvekili genel seçimlerini geride bırakmış bulunuyor.

Kuşkusuz bu seçimin en önemli sonucu, 13 yıldır tek başına iktidarda bulunan ve elinde tuttuğu parlamento çoğunluğuyla, liderinin her dediğini anında kanunlaştıran, AKP’nin tek parti iktidarının sona ermiş olmasıdır.

Bu sonucun alınmasın da, AKP’nin tek adama dayalı politikaları ile yolsuzlukların yol açtığı hoşnutsuzlukların yanı sıra, muhalefet partilerinin sundukları sosyal projelerin önemli etkisinin olduğu tartışma götürmez bir gerçektir.

Hiç kuşku yok ki, muhalefet patilerinin bu alandaki vaat ve sözlerinin en önemlileri emeklilerin ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmeye yönelik olanlarıdır. Önceki dönem muhalefette bulunan üç partinin verdiği bu sözlerin ortak amacı, emeklilerin sorunlarını çözmek ve onları rahatlatacak düzenlemeler yapmak olduğuna göre, bu gün toplam milletvekili sayıları parlamento çoğunluğu olan, bu üç partinin TBMM’de birlikte hareket etmelerinin ve verdikleri sözleri yerine getirmelerinin önünde herhangi bir engel kalmamıştır. Dolayısıyla, verdikleri sözleri uygulamaya koyacak adımları atmaları ve gerekli yasal düzenlemeleri yapmaları, kendilerine inanmış ve oy vermiş milyonlarca yurttaşın beklentisidir.

Elbette tüm bu düzenlemelerin hayata geçmesi zaman alabilir ve TBMM’nin yasama çalışmalarının tam olarak başlaması gerekebilir. Ancak biz konunun içinde bulunulan zaman açısından da değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira Ramazan ayında olduğumuza ve bu ayın bitiminde Şeker Bayramı olduğunu düşündüğümüzde, partilerin seçim döneminde emeklilere verdikleri en önemli sözlerden biri olan, emeklilere bayramlarda ikramiye verme sözünün gereğini yapma hususunda kaybedecekleri zamanları olmadığını görmekteyiz. Bu nedenle, TBMM’de çıkaracakları tek maddelik bir kanunla, emeklilerin bayramda ikramiye almalarını sağlamaları söylediklerinin, seçim vaadinden ibaret olmadığını, sözlerinde samimi olduklarını ve gerekli kanuni düzenlemeleri yapma olanağına sahip olduklarında, toplumun lehine kanunlar çıkarabileceklerini göstermeleri açısından oldukça önemlidir. Üç siyasi partinin güçlerini birleştirmeleri ve elde ettikleri sayısal çoğunluğu, emeklilerin ekonomik sıkıntılarını giderecek düzenlemeler yapmakla başlayarak, ülkenin tüm emekçi kesimlerinin, mağduriyetlerini giderecek, kanun düzenlemeleri biran önce yapmaları önemlidir.

Bütün bu nedenlerle, başta Cumhuriyet Halk Partisi ile onun Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu konuda misyon üstlenmeye ve diğer iki partiyi ikna ederek, sağlayacakları birliktelikle iktidar ile güdümündeki yandaş medyanın manipülasyonlarla, muhalefet partilerinin söylediklerini yapamayacaklarına inandırılmış, Türkiye insanının, söylenenlerin gerçek olmadığını anlamasını ve 11 milyon emekliye şeker bayramında beklediği ikramiyenin verilmesini sağlayacak olan kanunu ivedilikle TBMM’den çıkarmaya çağırıyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir