Emekliler ayağa kalkıyor

Emekli örgütleri, ortak mücadele hazırlığı yaptı.

Beş emekli örgütü Ulusal Kanal’da birlikte mücadele kararı aldı

Ülkede 11 milyonu aşkın devasa bir kitleyi oluşturan emekliler, örgütsüzlüğün ve dağınıklığın problemleriyle boğuşuyor. Aile fertleriyle birlikte tek başına siyasal iktidarı belirleyecek çoğunluğa sahip bu devasa kitle, örgütsüz ve dağınık olduğu için birçok problemle karşı karşıya ve bunların çözümünde tamamen çağdışı bir şekilde hükümetlerin lütuflarına mahkûm ve mecbur durumdadır. Birçok örgütü vardır ama bu örgütler işlevsel değildir; zira üyeleri azdır. Emekliyi örgütleyememişlerdir. Bu kapsamda emekli örgütleri, önceki gün Ulusal Kanal’daydı; sorunları tartıştılar; çözüm aradılar. Birlikte mücadele kararı aldılar.

EMEKLİ SORUNLARININ BİRLEŞİLEREK ÇÖZÜLEBİLECEĞİ VURGUSU ÖNE ÇIKTI

Önceki gün Ulusal Kanal’da Mehmet Akkaya yönetimindeki bir programda biraraya gelen emekli örgütleri temsilcileri, “seçime kadar umursanmayan emekliler, neden seçimde baş tacı ediliyor?”, “partiler neden emeklilere verdikleri sözü tutmuyor?”, “emekli maaşları nasıl ve neden düşürüldü?”, “bankalar emekli maaşını kapmak için niye rekabet ediyorlar?”, “çalışan herkese promosyon verilirken neden emeklilere verilmiyor?” sorularına cevap aradılar. Türkiye Emekliler Derneği, DİSK’e bağlı Emekli-Sen, Kamu-Sen’e bağlı Türk Emekli-Sen, Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği, Türkiye İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği ve İstanbul İşçiler Derneği’nin yönetici ve üyelerinin katıldığı programda, 11 milyonu aşkın devasa emekli kitlesinin sorunlarının birlik olarak çözüme kavuşturulabileceği vurgusu öne çıktı.

DOKTORA GİTMEKTEN KORKUYORUZ

Aydınlık Gazetesi haberine göre, Türkiye Emekliler Derneği Kartal Şube Başkanı Arif Yıldız, emeklilerin en önemli sorunlarından birinin sağlık sisteminden ileri gelen sonuçlar olduğunu belirterek, “emekliler aldıkları ücret doğrultusunda yeterli beslenemediği ve yaşlandığı için sağlık sorunları yaşıyor. Muayene parası, ilaç parası, doktor farklılık parası, eczanede fark gibi 8 ayrı kalemde emekliden ücret kesiliyor. Bunun için hukuki mücadele veriyoruz ancak şu ana kadar bir çözüm üretilebilmiş değiliz. Emekliler, maaşlarından ciddi paralar kesildiği için doktora gitmekten bile imtina ediyor” diye konuştu.

11 MİLYONLUK SESSİZ BİR ÇIĞLIK VAR

Emekli-Sen Kartal Şube Başkanı Süleyman Şahin de emeklilerin içinde bulunduğu koşullara dikkat çekerek, emekli sorunlarına, “biz emekliler eskiden emekli olduğumuz kurumların tesislerinde çok ucuza tatil yapardık. Şimdi böyle bir şey mümkün değil, çünkü hepsi satıldı. Ülkemizi yöneten siyasiler emeklileri oy deposu olarak görüyor. Türkiye’de 11 milyonu bulan sessiz bir çığlık var” şeklinde bir örnekleme yaparak parmak bastı.

EMEKLİLER, ÜVET EVLAT BİLE DEĞİL; KENDİ

GÜÇLERİNİN BİLE FARKINDA DEĞİLLER; BİRLİKTE MÜCADELE GEREKLİ

Türk Emekli-Sen Sivas Şube Başkanı Ahmet Torun, emeklilerin Türkiye’de evlat değil üvey evlat olarak bile görülmediğini belirtti Torun, emeklilerin kendi güçlerinin farkında olmadığına dikkat çekerek birlikte mücadele etmek gerektiğine işaret etti.

AYNI MÜCADELEYİ VERNLERİN BİRLEŞMESİ LAZIM

İstanbul İşçiler Derneği il yöneticisi Süleyman Doğan, tüm emekli örgütlerinin aynı sorun ve çözümlerde birleştiğini, ancak birlik içinde olmadıklarını söyleyerek, “aynı mücadeleyi verenlerin birleşmesi lazım” çağrısında bulundu.

11 MİLYONUZ; SANDIĞA GİTTİĞİMİZDE BUNU ÇÖZMELİYİZ

Diğer emekli örgütlerinin yöneticileri de emeklilerin kendi meselesine sahip çıkmadığına ve sorunun da çözümün de siyasi olduğuna dikkat çekti. Muhalefet partilerinin ve siyasi iktidarın seçim zamanlarında emeklilere birçok vaatte bulunduğunu, ancak bunların seçimlerden sonra hep unutulduğuna vurgu yapan emekliler “11 milyonuz sandığın başına gittiğimizde bunu çözmeliyiz” mesajını verdi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir