Emekliler dikkat tuzak var!

Ülkede yaşayan yaklaşık 11 milyon emeklinin üzerinden yandaş basın kullanılarak “emekliye müjde” başlıkları kullanılarak yapılan tuzak haberlerle yoğun bir yayın politikasıyla oyun oynanmakta olduğu ileri sürüldü.

Son günlerde yaygın basın ve bazı yerel gazetelerde, “emekliye yazın 5 müjde” diye tuzak haberler sıkça çıkmaya başladı. Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Genel Başkanı Veli Beysülen’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, “müjde” diye haberleştirilenler iktidarın lütfuymuş gibi sunulsa da gerçeklerle uyuşmuyor. Muhalefet partilerinin emeklilere yönelik vaatlerine kaynak olmadığı iddiasıyla burun kıvıran ve eleştiren iktidarı, yandaş basın şirin göstermek için özel çaba sarfetmektedir.

Baysülen şöyle açıklamada bulundu:

“Örneğin son iki üç gündür, ulusal ve yerel basında emekliye yazın 5 müjde başlığıyla yoğun bir haber sağanağı yaşanmaktadır. Amacı emeklilerin muhalefet partilerinin, emeklilere iki ikramiye verileceği, gerçek bir intibak yasası çıkarılarak emekli aylıklarının 1500 veya 1800 TL’ye yükseltileceği, iş yeri açan veya çalışan emeklilerden alınmakta olan sosyal güvenlik destek priminin kaldırılacağı, sağlık katılım payı alınmayacağı, banka promosyonlarının emeklilere verileceği gibi proje ve vaatlerini dikkatlerden kaçırmak olan bu haberlerin tamamı iktidarı emeklilere şirin gösterme çabasının ürünüdür. Zira yandaş basında, emekliye 5 müjde diye haberleştirilenler, emeklilere 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere verilecek olan ve henüz oranı belli olmayan, 6 aylık enflasyon artışı kadar maaş zammı, halen devam etmekte olup, nasıl sonuçlanacağı belli olmayan, 2000 yılı sonrası emeklileri ilgilendiren “İntibak Yasası davası” tarafımızdan açılan ancak henüz duruşmaları bile başlamamış olan Promosyon davası, Hükümetin Temmuz ayında 1000 TL altında aylık alanlara 100 TL seyyanen zam verme vaadi ile çalışan veya iş yeri açan emeklilerden alınmakta olan sosyal destek priminin %15’ten %10’a indirilmesi vaadidir. Yani sizin anlayacağınız, yandaş basın, yasa gereği verilmesi gereken 6 aylık maaş artışı, emekli örgütleri tarafından açılıp, mahkemelerce emeklinin lehine karara bağlanıp bağlanmayacağı henüz belli olmayan intibak ve promosyon davaları, hükümetin milyonlarca emekliyi mağdur eden uygulamalarına kılıf yaptığı, emeklilerin sadece bir kısmının yararlanacağı 100 TL komik artış ile sosyal güvenlik destek priminin puan indirilmesi vaatlerini müjde diye vermektedir.

Ana muhalefet Partisinin, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda iki ikramiye verileceği vaadi, üç muhalefet partisinin, emekli aylıklarını asgari 1500 ile 1800 TL’ye çıkarma vaatleri, emeklilere promosyon verilmesi, sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması, sağlıkta katkı paylarının alınmaması gibi vaatlerine karşı, iktidar partisi sözcüleri koro halinde, kaynak yok açıklamaları yapmışken, yasa gereği verilmesi gereken 6 aylık maaş artışının, devam eden hukuki süreçler sonucu elde edilmesi muhtemel kazanımlar ile muhalefet partilerinin vaatlerini emeklilerin gözünden kaçırmak üzere, Temmuz ayında verilecek olan seyyanen maaş artışının ve sosyal güvenlik destek priminin %15’ten %10’a indirilmesinin müjde diye sunulması, emeklilerin oylarını iktidar partisine vermelerini sağlamaya yönelik manipülatif haberlerdir.

“Bu haberler, iktidarın yandaş basın aracılığıyla, algı yönetimi çerçevesinde yaptığı, yabancısı olmadığımız haberlerdir. Çünkü 13 yıldır iktidarda bulunan ve emeklilerin taleplerine kulaklarını tıkamış olan iktidar partisi buna benzer vaatleri ile milyonlarca emeklinin oyunu almıştı. Örneğin, 2011 yılı milletvekili seçimleri öncesinde zamanın AKP Genel başkanı ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “İntibak Yasasını” çıkaracaklarını ve emeklilerin mağduriyetini gidereceklerini açıklamış ise de, ucube bir yasayla işi geçiştirmişlerdi.

“Muhalefet partilerinin emeklilere yönelik vaat ve projelerine kaynak yok diyerek milyonlarca emeklinin emeğine saygısızlık yapan iktidarın, vereceğini açıkladığı 100 TL. zam, emeklilerin tamamının alacağı bir artış değildir. İktidar sözcülerinin, bu artıştan 5 milyonun üzerinde emeklinin yararlanacağını açıklamaları da milyonlarca emekliyi sürükledikleri sefaleti itiraf etmelerinden başka bir şey değildir.

“Şimdi iktidara soruyoruz hani SSK emeklilerinin en düşük aylığı 1047 lira Bağ-Kur emeklilerinin ki ise 1020 liraydı, o zaman 1000 liranın altında aylık alan 5 emekli uzaydan mı geldi? elbette uzaydan gelmediler bu ülke de yaşıyorlardı ancak siz onları görmüyordunuz. Ne zamanki sendika olarak verdiğimiz örgütlü mücadele emeklilerin sorunlarının görünür olmasını sağlayıp, muhalefet partilerinin gündemine oturdu, sizde emeklileri gömüş gibi yapmaya başladınız. Diğer yandan ise 5 milyon emeklinin tamamı 100 lira artış almayacaktır. Zira 1000 ile 1100 lira arasında aylık alan emeklilerin aylıkları 1100 liraya tamamlanacağına göre 1010 lira alan emekli 90 lira, 1090 lira alan emekli ise 10 lira artış alacak demektir.

“Açlık sınırının 1.320 TL. Yoksulluk sınırının 4.700 TL olduğu Türkiye’de 1000 TL altında aylık alanların aylıklarının 100 TL artırılmasının hiç bir getirisi yoktur. Zira verilecek 100 lira emeklinin hiçbir derdine derman olmayacak kadar önemsizdir. Artışın Temmuz ayında veriliyor olması ise ayrıca tartışılması gereken bir durumdur. Hükümete soruyoruz, neden şimdi değil de seçimden sonra? sizin iktidar olacağınızın garantisi nedir? Millet size iktidar olacağınıza dair senet mi verdi? İktidar bu düzenlemeyle önce oy sonra maaş artışı diyerek, milyonlarca emeklinin oyunu ipotek altına almak istemiştir.

“Emekliler uyarıyoruz;

“Sağlıkta reform dediler, cepten ödemelere yetişemez olduk. İntibak Yasası dediler, işi basit bir düzenlemeyle geçiştirdiler. Aldığı emekli aylığı ile geçinemediği için, iş yeri açan veya çalışan emeklilerden %15 Sosyal Güvenlik Destek Primi alarak milyonlarca emekliyi borçlandırdılar. Çalışanlara verilen Banka promosyonlarının emeklilere verilmesini sağlayamadılar. Kaynak yok diyerek aylıklarımız, %2-3 artırırken, Özel Bireysel emeklilik sistemine milyarlarca Lira para aktardılar. Tamamlayıcı sağlık primi kesintisi için hazırlıklar yapılıyor. kademeli geçiş nedeniyle, hakları gasp edilen yüz binlerce yaşa takıldığı için emekli olamıyor.  Taban aylık uygulaması kaldırıldığı ve emekli aylık bağlama oranları düşürüldüğünden, emekli aylıkları artık daha düşük hesaplanıp bağlanıyor.

Bin bir zorluğa katlanarak okuttuğumuz çocuklarımız, işsizlik cehennemine dönmüş olan ülkemizde iş bulamadıkları için, bize muhtaç durumdalar. Açlık sınırı altında aylıklarımızla geçinemediğimiz için hepimiz bankalara borçlandırıldık.  Bütün bunlar ortada dururken, bu günlerde yandaş basın aracılığıyla, manipülatif haberler yapılması seçime yönelik algı yönetimi yaratmaktan başka bir şey değildir.

“Emekliler uyarıyoruz;

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözünü sakın unutmayın, bunların tamamı seçim yatırımıdır.

Kısacası, EMEKLİLER DİKKAT TUZAK VAR!”

Bu Haberi Paylaş
KATEGORİLER: Emek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir