Ercan Akın, “özel mülkiyetimiz” dedi

Geçtiğimiz Cumartesi günü akşam saatlerinde iş makineleriyle MAKÜ Örtülü Yerleşkesi, Büğdüz ve çöp yolunu arazisinin sınırlarını belirleyerek ulaşıma kapatan, hafta sonu boyunca sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışılan işadamı Ercan Akın yazılı bir açıklama yaparak, yanlış anlamalara açıklık getirdi ve 25 yıldır İl Özel İdaresinin kullandığı bir araziyi kamu yararı falan tanımam, özel mülkiyetimdir deyip kestirip attı.

Tekstilde ihracata dayalı üretimle 1994 yılında faaliyete geçmiş, bu sektörde uzun yıllar dünyanın moda merkezi Paris’e ihracat yapmış, sonra mermer sektöründe karar kılmış ve bugün 60 bin m2 aylık Burdur beji üretimiyle zirvelerde yer alan Aytaş Akın sahibi Ercan Akın, Burdur İl Özel İdaresi’nin kamulaştırma yoluna gitmeyip özel bir yöntemle 25 yıldır ilgili tarafın oluruyla kullanılan kamu yararına meydan okuyarak “ilgili arazi özel mülkiyetimdir, halkımızın anlayışla karşılayacağına eminim” dedi. Ayrıca hafta sonu boyunca sosyal medyada yoğun olarak kamuoyunu meşgul eden ve bilgi kirliliğine de neden olan tartışmalardaki bazı konulara açıklık getirdi. Konunun Burdur belediyesi ile uzaktan yakından alakasının ve bağlantısının bulunmadığını, AVM konusuyla hiçbir ilişkisinin olmadığını özellikle vurgulayarak açıklık getirdi ve meseleye İl Özel İdaresi’ndeki Yol Şube Müdürlüğü ile araziden yolun geçirilmesi güzergahı konusundaki anlaşmazlıktan kaynaklandığının altını çizdi.

İşte Ercan Akın’ın açıklaması!

 

Değerli Burdur Halkı,

Özel mülkiyetimizden geçen Büğdüz kavşağı ve yolu ile ilgili muhatap olduğumuz kurumun (Yol Şube Müdürlüğü) bizi bu harekete zorlaması nedeniyle istemediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldık. Kamuoyunda bu hareketimizin AVM yatırımımızla ilgili Burdur Belediyesi’ne atfen gerçekleştirildiği söylentisi oluşmuştur. Kesinlikle Burdur Belediyesi ile veya AVM yatırımımızla uzaktan yakından alakası yoktur. Burdur Belediyesi ile de hiçbir sorunumuz yoktur. Bilakis, altını çizerek söylüyorum, Burdur Belediye Başkanı ve Yönetimine teşekkür ediyorum. Çünkü kendilerinin AVM yapacaklarına dair Burdur halkını defalarca bilgilendirmeleri sonucunda bizi son derece rahatlatmış bulunmaktadırlar. Burdur Belediyesinin bu bilgilendirmelerinden sonra bizim zaten AVM yatırımı yapmamıza gerek kalmamıştır. AVM yatırımı yapma düşüncemiz tamamen zamanında halkımızın şahsıma yoğun baskı yapmasıyla ortaya çıkmış bir sosyal sorumluluk projesi idi. Bu sorumluluğu yerine getirme konusunda Belediyenin son zamanlarda aktif ve yatırımcı ruhuyla hareket ederek bu konuya sahip çıkması bizim için çok önemlidir. Burdur Belediyesinin bu girişimini destekliyoruz.

Yol durumuna gelince:

Yaklaşık 60 dönüm civarında olan arazimizin hemen kenarında devlete ait yaklaşık 27 dönüm civarında arazi bulunmaktadır. Yol Şube Müdürlüğü’ne bizim arazi yerine bu araziden geçmeleri yolun sağlığı açısından ve bizim arazinin bölünmemesi açısından daha isabetli olacağını söyledik ama kabul edilmedi. Hâlbuki devlete ait arazinden geçirilseydi yolu kullananların güvenliği açısından yolun dikliği de azalacaktı kanaatindeyiz. İkinci bir öneri olarak bizim arazinin ortasından değil de kenarından geçmelerinin uygun olacağını söyledik. Bu da kabul edilmedi. Daha sonra Yol Şube Müdürlüğü arazimize giriş çıkış vereceğine dair söz verdi. Hatta kurumun bize söz verdiği projeye uygun olarak mimarımız AVM’nin avam projesini de çizmişti. Fakat sonradan böyle bir söz vermediklerini ifade ettiler. Böylece istemeyerek de olsa yol şu anki duruma geldi. Ancak kendi arazimizin bölünmesine sebep olan bu uygulama neticesinde biz arazimize hiç olmazsa giriş çıkış yapabilelim talebimizi sürekli yeniledik. Fakat ilgili kurum bunu hiç dikkate almadığı gibi şuan ki yapılan yol uygulamasında arazimize HELİKOPTER HARİÇ herhangi bir aracın giriş çıkış yapması mümkün değildir. Bayram sonrası ilgili Yol Şube Müdürü’ne bu sıkıntımızı tekrar anlatmamıza rağmen yine sonuç alamadık. Asfaltlama çalışmasının başladığı pazar günü Yol Şube Müdürü ile yapmış olduğumuz görüşmede kesinlikle araziye giriş çıkışla ilgili yapabilecekleri bir şey olmadığını ısrarla belirtti ve uzun süre tartıştık. Bu tartışma sonucunda özel mülkiyetimizden geçtiğini hatırlattık ve “olabilir, istediğin tasarrufu kullanabilirsin, kapatabilirsin” diyerek konuyu bu çözümsüz noktaya kadar getirdi. Yolun kapanmasının asıl sebebi kendi özel mülkümüze giriş ve çıkışa izin verilmemesidir. Bunun sorumlusu biz değil, ilgili kurumdur. Kim olsa özel mülkünün ortasından bu şekilde yol geçirilip bir de üstelik araç giriş çıkışına izin verilmeyerek mağdur edilmeyi kabul edemez. İleride bu araziye Burdur için faydalı olabilecek değişik alanlarda herhangi bir yatırım yapılabilir. Ama arazi bu hale getirilirse bu mümkün olmayacaktır ve arazi tamamen işe yaramaz hale gelecektir.

Kamuoyu benim Burdur milliyetçiliği adına neler yaptığımı, ne düşündüğümü ve her konuda sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimi iyi biliyor. Konuları irdelerken halkımızın empati kuracağından eminim. Umarım bu konu mantıklı bir şekilde düzeltilir ve Burdur Belediyesi temizlik işlerinin ve köylülerimizin mağduriyeti biran evvel giderilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir