Esnaf emekliye müjdeli haber

Emekli olduktan sonra asgari geçim şartlarına uygun bir geliri olmadığından ve maaşı geçimine yetmediği için yeniden çalışmaya başlayan emekli esnaftan zoraki kesilen ve kamuoyunda emeklinin maaşından “tırtıklanan sorma ver parası” diye anılan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP)’nin kesilmemesi yönündeki yasa tasarı TBMM Bütçe Plan Komisyonu’ndan geçti. Yüzde 10’luk kesintinin kaldırılması, sayıları 700 bini bulan esnaf emeklilere yüzde 10 zam anlamına geliyor.

Yıllarca çalışıyorsunuz. Sonunda zamanı geliyor emekli oluyorsunuz. Ancak aldığınız maaş yeterli gelmiyor geçiminiz için. Kendi işinizi kuruyor, yeniden çalışmaya başlıyorsunuz. Ama devlet sanki seni cezalandırıyor gibi, destek primi adı altında maaşından kesintiye gidiyor. Bu miktar maaşın miktarına göre, 70 liradan başlıyor, 200-250 liraya kadar çıkıyor. Önceleri yüzde 15 idi. Sonra yüzde 10’a düşürülmüştü. 1 Kasım seçimlerinde seçim vaadiydi kaldırılması. Hükümetin ilk 100 günü içinde yapılacak icraatlar içinde yer almıştı. Şimdi o vaat gerçek olmaya yüz tuttu. Bütçe Plan Komisyonunda destek priminin tamamen kaldırılması kabul edildi. Önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulunda kabul edilip Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girince büyük zorluklar ve sıkıntılar içinde debelenen esnaf emeklisine yüzde 10 zam ilaç gibi gelecek. Şubatta maaşların zamlı yatacağı bildirildi.

Destek priminin kalkmasından büyük sevinç duyduklarını bildiren Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa getirilen vergi istisnasına da dikkat çekti.

Palandöken, basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların kazançlarının 8 bin liralık kısmının vergi dışı olacağının altını çizdi. Bu durumda yılda 8 bin liranın üzerinde kazancı olan esnaf, asgari bin lira kazançlı olacağını vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir