‘Evet’ cephesinin kafası karışık

Bir Abdestinin Bir Abdestine Ulaşmadığı ‘Evet’ Cephesinde

Tehditlerin, Şantajların, Yalanların Ters Teptiğini Kavradığını Gösteren Emareler

 Önce Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Halk Oylamasında ‘evet’ çıkmasıyla terör örgütlerinin susacağını, kaos ortamının sona ereceğini belirtmişti. Bu ‘evet’ çıkmaması halinde ülkenin teröre boğulacağını, büyük bir kaos yaşanacağını ileri sürmekle aynı anlamdaydı.

Halk tehdit ediliyordu. ‘Hayır’ı tercih ederseniz, ülke teröre boğulur, can güvenliği ortadan kalkar deniliyordu. Bu aslında panik halinde salim düşünemeyen bir beynin çıkardığı fikirlerdi. Panikleyen insan salim düşünemez. ‘Evet’in çantada keklik olmadığının anlaşılmasının doğal bir sonucuydu bu durum.

AKP+MHP= %61 denklemine inanan ‘evet’ cephesinde sular bir türlü durulmadı. Merkezde ve taşrada mahalli örgütlerde ‘evet’ demeyenlere karşı dışlayıcı, ayrıştırıcı, yobaz ve bölücü terör örgütleriyle eşleştirici, aşağılayıcı, tehdit edici söylemlerin ardı arkası gelmiyor. Her gün yeni bir durum ortaya çıkıyor.

AKP İL BAŞKAN YARDIMCISI:

“REFERANDUMDA BAŞARISIZ OLURSAK, İÇ ŞAVAŞA HAZIR OLUN”

En son olarak Soma Olay Gazetesi’nde yer alan bir habere göre, AKP’nin Soma İlçe Gençlik Kolları tarafından Soma’da Belediye Düğün Salonunda düzenlenen “Büyük ve Güçlü Türkiye,  Cumhurbaşkanlığı Sistemi” başlıklı konferansta konuşan AKP İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, “Denetimsiz Cumhurbaşkanlığı”nı hedefleyen anayasa değişikliği Halk Oylamasında ‘hayır’ çıkması ihtimalini işaret ederek, “bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın. Gerek kendi içimizde gerek kendi dışımızda kartların yeniden karılacağını yeniden plan masalarının kurulacağını iyi bilelim” dedi.

Erdem’in sözleriyle Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un, “PKK, HDP, IŞİD, FETÖ ‘hayır’ diyor, biz ‘evet’ diyeceğiz” şeklinde konuşan Başbakan Yıldırım’ın, 16 Nisan’ın 15 Temmuz’un “rövanşı” olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinden ne farkı var?

Sadece zaman farkı var.

Kamplaştırıcı, ayrıştırıcı söylemlerin ters teptiğinin ayan beyan ortaya çıktığı zaman farkı var.

Önce panikle test ettiler; tutacak mı tutmayacak mı diye. Gördüler ki, kendi tabanlarında ve MHP tabanında ‘hayır’ın güçlenmesine enden oluyor; derhal dönüş yaptılar.

Bu çevrelerde görüş değiştirmek, önceki söylediğinin tam tersi sözler söylemek mutattır.

Yersen mantığı!

Nasıl olsa halkın bir kesimi de yiyor.

Öte yandan Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı Erdem’le ilgili soruşturma başlattı.

Ayrıca AKP Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, konuyla ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “olayı öğrenir öğrenmez, Manisa il başkanımızı hemen aradım ve bu il başkan yardımcısının bu akşamdan itibaren istifasını almasını istedim. Çünkü bu maksadını ve haddini aşan, bizim asla tasvip edemeyeceğimiz bir görüştür. Biz demokrasiyle inanan insanlarız. Referandumda vatandaşlarımız tarafından kullanılacak evet oylarının da hayır oylarının da bizim başımızın üstünde yeri vardır” dedi.


AKP’li isimden tehditkâr açıklama: Yüzde elliyi… paylaşan: Sozcu

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir