FETÖ, Burdurlu Barış’ın ve 1 yaşındaki bebeği Huna’nın kâbusu oldu

FETÖ ile mücadele intikama dönüşmeye başladı. Yetkililerin kraldan çok kralcı davranarak intikamcı tutum ve muameleleri FETÖ ile mücadeleye zarar verme aşamasında tırmandı. Burdurlu Barış Deyirmenci ile eşi Karen Lim’in başına gelenler bu saptamanın bir tezahürü gibiydi. Barış Deyirmenci’yle evlenen Karen’in hayatı, 15 Temmuz’dan sonra değişti. Okutmanlık yaptığı üniversite kapatılan Filipinli kadın hakkında sınır dışı kararı alındı. 13 aylık kızı annesiz kaldı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, Ankara Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi ve UNICEF Çocuklara Yardım Fonu danışmanı Burdurlu Barış Deyirmenci, bir Amerikan seyahati sırasında gemide tanıştığı Santo Tomas Üniversitesi mezunu Filipinli Karen Lim ile evlenir. İkisi de herhangi bir cemaat ya da FETÖ okulunda okumamıştı. Karen, 2008 yılından itibaren Türkiye’de farklı okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışıyordu. Son görev yeri ise Turgut Özal Üniversitesi İngilizce okutmanlığıydı. İşte bundan sonra dananın kuyruğu koptu. Turgut Özel Üniversitesi FETÖ’cülükten OHAL yasaları gereğince kapatılınca Lim de topun ağzına kondu.

HASTANE YERİNE TOPLAMA MERKEZİNE

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Turgut Özal Üniversitesi kapatılınca işsiz kalan Karen, YÖK’ten aldığı çalışma iznini, oturma iznine çevirmek için geçtiğimiz Eylül ayında Ankara Göç İdaresi’ne başvurdu. 7 Kasım gününe randevu aldı. Aynı gün Karen’e hakkında “kamu güvenliğini tehlikeye sokmak”tan sınır dışı kararı olduğu söylendi. Karen, burada ifadesini veriyor. Ancak sınır dışı işlemi uygulanmak üzere 6 gün karakolda tutuluyor. Uçak bileti alınarak 13 Kasım’da gönderileceği söyleniyor.

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Yıldırım Kaya’ya konu intikal ediyor. Milletvekili Mehmet Tüm ile birlikte Kavaklıdere Polis Merkezi’ne gidip sınırdışı işlemini durdurmaya çalışıyorlar. Ancak hastaneye götürülmek üzere polis aracına bindirilen Karen Lim, ailesine haber verilmeden, 1 yaşındaki bebeği Huma’yı göremeden İzmit’te bulunan toplama merkezine götürülüyor. 13 aylık bebek ise karakolda bırakılıyor.

CHP’li Yıldırım Kaya, “FETÖ’yle mücadele etmenin yolu, 1 yaşındaki Huma’yı annesinden ayırmak olmamalı. Bayan Lim’i devlet soruşturmalı ama bunun yolu bu şekilde olmamalı. Karen Lim Ankara’da kızının yanına getirilerek bu soruşturma yürütülebilir. Huma’yı annesinden ayırarak cezalandırıyorlar” şeklinde değerlendirmede bulundu. CHP’li Mehmet Tüm ise yetkililere şöyle sesleniyor: “Karen Lim sınır dışı edilerek, Türkiye’nin hiçbir sorunu çözülmeyecektir. Ama sınır dışı ederseniz Türkiye’ye yeni bir sorun daha ekleyeceksiniz. Karen Lim’i bir an önce bulunduğu kamptan, çocuğunun yanına gönderiniz. Bu ailenin dramının bitmesi için sizlerden destek bekliyoruz.”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker de, İçişleri Bakanı’nın cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde olayın gelişimini anlattı ve şu soruları yöneltti:

MECLİS’E SORU ÖNERGESİ VERDİ

“Filipinler vatandaşı olan Karen Lim, kamu güvenliğini nasıl bir tehlikeye sokmuştur?

Karen Lim hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma yapılmamasına rağmen neden sınır dışı kararı verilmiştir?

Hakkında adli veya idari soruşturma olmayan birinin 13 aylık yavrusundan zorla ayrı bırakılmasını ve ailenin parçalanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

15 Temmuz üzerinden dört ay geçmesine rağmen ülkeden kaçmayan, hatta oturma iznini uzatmak isteyen Lim ve ailesi hakkında nasıl şüpheli bir durum olabilir?”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir