FETÖ üzerinden yargı dolandırıcılığı

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan yazılı bir açıklama yaparak, ABD/ FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan FETÖ şüphelisi şahısların ailelerine ulaşarak ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri İbrahim Kalın’ın yakın akrabası olduğunu iddia ederek tahliye ve beraat ettirme vaatleriyle dolandırıcılık yapan biri Antalya Barosu avukatı 2 kişinin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığını belirtti.

Dolandırıcılığın sonu gelmiyor. Ayrıca dolandırıcılığın yöntemleri durmadan değiştiriliyor.

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan yazılı bir açıklama yaparak şimdi de FETÖ şüphelisi tutuklular üzerinden yargı dolandırıcılarının türediğini belirtti. Bu kapsamda aldıkları duyum ve istihbarat üzerine yapılan soruşturma sonucu, Antalya Barosu avukatlarından ÇÇ ile birlikte hareket eden RT’nin, kendisini Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın’ın yakın akrabası Emekli General Mehmet olarak tanıttığı, bu nüfuzunu kullanarak tutuklu FETÖ şüphelilerini tahliye ettirebilecekleri vaadiyle yakınlaştıkları tutuklu yakınlarından yüksek miktarlarda para talep ettikleri saptanarak yakalanmış oldukları belirtildi.

Kendisini Emekli General Mehmet, tutuklu yakınlarına güven sağlamak için Burdur Adliyesinde bir de tatbikat şovu yaptığı ifade edildi. Buna göre RT, Başsavcı Doğan ile görüşmek üzere kendisini Adliye önüne bıraktırdığı, daha sonra görüşmenin sonlandığını duyurup kendisini almalarını istediği belirtildi. Bu şovun sonucunda yüksek miktarda para ödemesi yapacak olan tutuklu yakınları şovun gerçekleştiği esnada Başsavcı Doğan’ın Adliye’de olmadığını öğrenince para ödemesinden vazgeçtiğinin öğrenildiği ifade edildi.

İşte Başsavcı Doğan’ın açıklama metni!

Bir süredir 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerin ailelerine bir takım kişilerin ulaşarak tutukluları tahliye ettirecekleri ya da beraat ettirecekleri yönünde vaatlerle dolandırıcılık yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları yönünde Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgiler iletilmektedir.

İletilen bu bilgiler ile ilgili başlatılan bir soruşturmada;

FETÖ tutuklusu yakınlarına Antalya Barosu avukatlarından ÇÇ ile birlikte hareket ettikleri RT’nin tutukluyu tahliye ettirebilecekleri vaadiyle ulaştıkları, RT’nin kendisini Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın’ın yakın akrabası ve emekli General Mehmet olarak tanıttığı, kendisini Burdur’a getirenlere Burdur Adliyesi önüne Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek üzere bıraktırdığı, bir süre sonra Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmenin bittiğini söyleyerek gelip almalarını istediği, bu sayede hile ve desiselerini güçlendirdiklerini, bu sırada avukat ÇÇ’nin de Mehmet’in İbrahim Kalın’ın akrabası olduğunu ve Cumhuriyet Başsavcısı ile FETÖ dosyadaki delillerin karartılması hususunu görüştüklerini ifade ederek mağdurlarla görüşme yaptığı, bu usulsüzlük karşılığında yüksek miktarlarla para talebinde bulunduğu, tutuklu yakınlarının para ödemek için hazırlık yaptıkları sırada tesadüfen o gün için Cumhuriyet Başsavcısının adliyede bulunmadığını tespit etmeleri üzerine son anda ödemeden vazgeçtikleri tespit edilmiştir. Olayın şüphelileri olan avukat ÇÇ ve RT dolandırıcılık suçundan tutuklanmışlardır.

Ayrıca;

Bir kısım kişilerin FETÖ tutuklularının yakınlarına giderek Ankara’da yüksek yargı makamlarında tanıdıkları bulunduğunu, bu tanıdıkları aracılığıyla Burdur Cumhuriyet Başsavcısını aratarak FETÖ tutuklusu şahsın tahliyesini gerçekleştirdiklerini ifade ederek usulsüz menfaat temin etmeye çalıştıkları yönünde bilgiler edinilmiş olup, bu kişilerin tespiti için gerekli işlemler başlatılmıştır.

Burdur’da olduğu gibi bütün ülke genelinde de benzer şekilde usulsüz işlemler vaadiyle FETÖ tutukluları ya da diğer suçlardan tutuklananlar ile ilgili bir kısım kötü niyetli insanların dolandırıcılık yapmaya çalıştıkları, usulsüz menfaat temin etmeye çalıştıkları bilinmektedir.

Bu nedenle vatandaşların kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmelerinin önüne geçilmesi için soruşturmaların nasıl yürütüldüğü hususunda kamuoyunun bir kez daha bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur;

Ceza yargılamaları re’sen yapılan soruşturma ve yargılama faaliyetlerindendir. Tüm masraflar devlet tarafından karşılanır. Bu nedenle adliyelerde bu yargılama faaliyetleri için Hâkim/ Savcı ya da personel dâhil hiç kimse hiçbir şekilde para ya da herhangi bir menfaat talebinde bulunamaz. Hiçbir avukat kendi mesleki faaliyetleri dışında bir sebeple Hâkim/ Savcı ya da herhangi bir kamu görevlisine yakınlığından bahisle onların ismini kullanarak ücret talebinde bulunamaz. Avukat gibi diğer kişilerin de benzeri taleplerde bulunması dolandırıcılık, rüşvet, irtikâp gibi ağır nitelikteki suçları oluşturmaktadır. Aynı şekilde Hâkim/ Savcı ya da adliyeden herhangi birisinin bu tür paraları benzer vaatlerle alması aynı ağır suçları kendileri açısından oluşturacaktır ve kim olursa olsun bu usulsüzlüğü yapanlar hakkında tereddütsüz şekilde Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yapılacaktır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan tüm soruşturmalarda yeterli delil bulunan kişiler ile ilgili tutuklama talebinde bulunulabilir, mahkemelerce tutuklama kararları verilebilir, kanunun öngördüğü şekilde delillerin şüpheliler lehine değişmesi ya da etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen tutukluların ayrıntılı ifadeler vermesi nedeniyle tutukluların tahliyesi mümkün olabilir. Tüm bunlarda yine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ve mahkemelerce re’sen değerlendirilen kararlardır.

Yargısal faaliyetlere hiçbir kişi ya da kurumun etki etmesi asla söz konusu olamaz. Dosyadaki deliller haricinde hiçbir etki kişilerin tutuklanmasına ya da tahliyelerine neden olamaz.

Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın bu duyarlılık içerisinde hareket ederek dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri, benzeri şekilde usulsüz para talebinde bulunanların derhal Cumhuriyet Başsavcılığımıza iletmeleri, ülkeye ihanetin soruşturulduğu bu FETÖ soruşturmalarının benzeri eylemlerle sulandırılmasına, dedikodu üretilmesine hiçbir vatandaşın müsaade etmemeleri gerekmektedir.

Tüm bu hususlar kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir