Gölhisar pazar esnafı üzerinden büyük vurgun Meclis’te

Gölhisar Belediye Başkanı, Pazaryerleri Yönetmeliği’ni göstererek Pazar esnafına ağır darbe vurdu; işgaliye ücretini 9 bin 750 liraya çıkardı. Gölhisar’ı kalkındırma kaynağı olacağını açıkladı. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, bu durumu Meclis Soru Önergesine konu yaptı.

Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, Gölhisar Pazar esnafına pazaryeri işgaliye ücreti oranlarını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı “açık mektup”la tebliğ ettiği öğrenildi. Sosyal medya üzerinden yapılan tebliğde, tezgâhların 5 yıl için kiralanacağını, 5 yıllık ücretin taksitler halinde 1,5 yılda ödenecek şekilde ve 5 takside bölünmüş halde toplam 9 bin 750 lira olacağını, peşin ödemeler için 1000 lira indirim yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca Canural, bu kapsamda sağlanan kaynağın ilçenin daha yaşanabilir bir ilçe haline getirilmesinde kullanacağını da ileri sürmüştür.

Milletvekili Göker, bu uygulamayı yazılı bir soru önergesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Vekil Göker, ayrıca Başkan Canural’ın ilçenin geliştirilmesine yönelik kaynağın niye sadece pazarcı esnafının üzerine yıktığını da sorarak tepki gösterdi.

GÖLHİSAR’IN KALKINMASI

NİÇİN SADECE PZARCI ESNAFININ SIRTINA YIKILIYOR?

Gölhisar halkının bu gelişmeler karşısında Belediye’nin kasasının boşaldığını, pazarcı esnafından gelecek parayla yatırım yapılabilir hale geldiğini düşünmeye başladığını belirten Vekil Göker, “ayrıca alınan bu karar, yerel seçimler zamanında yapılsa bile 2 yıldan az bir süre kaldığı için bir sonraki Belediye Başkanını da zaruret altında bırakacaktır. Bu da yeni seçilecek olan Belediye Başkanına haksızlıktır” dedi.

BAŞKAN CANURAL’IN UYGULAMASI KANUNSUZDUR

Ayrıca Vekil Göker, Belediye Başkanı’nın bu keyfi uygulamasının, 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 3’ncü maddesine ve Gölhisar Belediyesi Pazar Yerlerinin Kira Şartnamesi’nin 17’nci maddesine aykırı olduğunu belirterek Sayın Soylu’nun yanıtlaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti.

  • Gölhisar ilçemizde pazar yerlerinin 5 yıllığına 9750 liraya kiralanması ve söz konusu bu paranın 1,5 yılda ve 5 taksit halinde ödenmesi uygulamasını doğru buluyor musunuz?
  • Türkiye’nin başka illerinde veya ilçelerinde buna benzer bir uygulama yapılmakta mıdır?
  • Belediye’nin kasasının boşaldığı ve pazarcı esnafından gelecek para ile alt yapı ve üst yapı yatırımlarının finanse edileceği iddiaları araştırılacak mıdır?

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir