Güçlü Meclis İçin Anayasa değişikliğine Evet Denecekmiş!

Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, tarihsel geleneğimiz olan parlamenter demokrasiyi ortadan kaldırarak demokratik Kuvvetler Ayrılığı ilkesini yokeden ve Gazi Meclis’in yetkilerini tırpanlayan Anayasa değişikliği Halk Oylamasında “Güçlü Meclis için ‘evet’ diyecekleri”ni ileri sürdü.

Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek yazılı bir açıklama yaparak, 150 yıllık demokrasi tarihimizde geleneksel bir demokrasi değerimiz olan parlamenter demokrasiyi ortadan kaldırarak demokratik Kuvvetler Ayrılığı ilkesini yokeden ve Gazi Meclis’in yetkilerini tırpanlayan, rejim değişikliği öngören “Denetimsiz Cumhurbaşkanlığı Sistemi”ni getiren Anayasa değişikliği Halk Oylamasında “Güçlü Meclis için ‘evet’ diyecekleri”ni ileri sürdü.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE MECLİSİN ORTADAN KALDIRILDIĞI İDDİASI YOK Kİ!

Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek yaptığı yazılı basın açıklamasında, Anayasa değişikliği Halk Oylaması propagandalarında Meclis’in ortadan kaldırıldığı ile ilgili hiçbir iddia olmamasına rağmen, “Anayasa değişikliği ile meclisin kendi varlığını sona erdirdiği iddiaları tamamen yalandan ibarettir” dedi.

“Tam aksine Anayasa Değişikliği ile Güçlü Meclise EVET diyeceğiz” şeklinde ifade de bulundu.

GÜÇLÜ MECLİS’İN PARLAMENTER SAYISINA

BAĞLI OLDUĞU TEZİ “YÜKSEK BİR BİLİMSEL DEHA ÜRÜNÜ” OLSA GEREKTİR

Petek, “güçlü Meclis” tezini de şöyle temellendirmeye çalıştı:

“Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılması da AB standartlarına göre yapılması gereken bir değişikliktir. Türkiye’de parlamenter başına düşen seçmen sayısı 103.000 iken Avrupa Birliği ülkelerinde 40.000’dir.”

DEMOKRASİ VE SİYASİ TEMSİL KONUSUNDA

HİÇ BİR BİLİMSEL VE TARİHSEL DAYANAĞI OLAMAYAN BİR İDDİA

Güçlü Meclis’i, parlamenter sayısının artırılmasında arayan Petek, demokrasi ve siyasi temsil konusunda hiçbir bilimsel ve tarihsel dayanağı olmayan bir iddiada bulundu; Yetkileri tırpanlandığı halde, “Türkiye’nin parlamenter sayısını artırması yolu ile Meclisi Daha Güçlü kılmayı amaçladığı”nı iddia etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir