Hacılar Höyüğü: İlk yerleşmelerin başladığı 10 bin yıllık tarih

Prof. Dr. Gülsün Umurtak’ın başkanlığında devam eden Hacılar Höyüğü 2015 kazı sezonu 18 Eylül tarihi itibariyle son bulacak. Vali Vekili Bahir Altunkaya Höyüğü ziyaret etti.

Hacılar Höyüğüne inceleme ziyaretinde bulunan Vali Vekili Bahir Altunkaya’yı, Kazı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Umurtak ve Prof. Dr. Refik Duru karşıladı.

Vali Vekili Altunkaya’nın inceleme ziyareti sırasında Kazı Başkanı Umurtak, 2015 kazı sezonunun 26 Temmuz tarihinde başladığını ve 18 Eylül tarihinde biteceğini bildirdi.  Prof. Dr. Gülsün Umurtak, eşi Prof. Refik Duru ile birlikte, Vali Vekili Bahir Altunkaya’ya 2015 kazı sezonu içerisinde yapılan kazı alanını gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Altunkaya, 2015 kazı sezonunda çıkan 10 bin yıllık seramik çömlekleri inceledi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak’a, eşi Prof. Refik Duru’ya ve kazı ekibine, kazılardaki gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti. Altunkaya, kazı ekibinin gösterdiği hassasiyetin altını çizerek, ortaya çıkan 5 bin yıllık tarihi korumak ve insanlara tanıtmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Vali Vekili Altunkaya inceleme sonunda Prof. Dr. Gülsün Umurtak ve Prof. Refik Duru ile birlikte Batı Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yeri ve 10 bin yıllık tarihi olan Hacılar Höyüğünü, kültür turizmine kazandırmak için fikir alışverişinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir