Halk otobüsleri lehine ücretsiz yolcu taşımada önemli karar

Ulaşım muafiyetinde son noktayı, Burdur Belediyesi değil Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koydu

Birkaç yıl önce 65 yaş ve üstü yaşlıların halk otobüslerinden ücretsiz yararlanması huşunda yapılan yasal düzenleme sonucu ilimizde kıyametler koparanların sonunda dedikleri oldu; muafiyeti devlet sübvanse etmeye karar verdiği belirtildi. Öte yandan dün bir yerel gazetede, “65 Yaş Krizine Kartlı Çözüm”, “Başkan Ercengiz, ülkeyi etkileyen sıkıntılı sürece Burdur’da noktayı koydu…” gibi çok iddialı başlıklarla verilen haberdeki gibi aslında sıkıntılı süreçte son noktayı koyanın da böylece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olduğu ortaya çıktı.

Aydınlık Gazetesinin AA’na dayandırdığı haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığın tarafından, halk otobüslerinin gerçekleştirdiği şehir içi toplu taşıma araçlarından kanun gereği ücretsiz faydalanan, yani yasal ulaşım muafiyetinden yararlanan kişiler, (65 ve üzeri yaşlılar ile özürlüler ve şehit aileleri vs.) için işletmecilere ödeme yapılacak. Yani bir bakıma Bakanlık yasal ulaşım muafiyetini sübvanse edecek. İşletmecilere, Ankara ve İstanbul’da şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için aylık bin lira, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde 750 lira, büyükşehir belediyesi olmayan illerde 600 lira, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için 750 lira verileceği belirtildi.  İşletmecilerin, şehirlerarası toplu taşıma hizmeti için bu ödemeden faydalanamayacağı ifade edildi.

PARAYI BELEDİYELER DAĞITACAK

“Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar” hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, işletmecilere belediyeler aracılığıyla, 4736 sayılı Kanun kapsamında sayılan kişileri toplu taşıma hizmetinden herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeyerek ücretsiz yararlandırmaları kaydıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ödeme yapılacak. İşletmeciler, şehirlerarası toplu taşıma hizmeti için bu ödemeden faydalanamayacak.

PROSEDÜR NASIL İŞLEYECEK?

Belediyeler, şehir içi toplu taşıma hizmeti için yetki vermiş olduğu işletmecilerin adı soyadı/unvanı, yetki belgesinin tarihi, sayısı ve süresi, araç plaka numarası (deniz araçlarında buna muadil sayı veya ayırt edici özellik), ilgili ayda aracın fiilen çalışıp çalışmadığı hususlarına dair bilgileri içeren listenin ekli olduğu yazıyı, her ayın son gününden itibaren beş iş günü içerisinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne gönderecek.

DENETİM İLGİLİ BELEDİYELERCE YAPILACAK

Genel Müdürlük, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra ilgili belediyelerin taleplerini beş iş günü içerisinde il bazında icmal tablosu düzenleyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına gönderecek. Bakanlık, Genel Müdürlükten gelen belgeler ve bilgiler doğrultusunda gelir desteği ödemesinin yapılması amacıyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine icmal tablosunu ve gerekli ödeneği gönderecek.

İl müdürlükleri harcama talimatı ve icmal tablosunu ödeme emri belgesine ekleyerek gelir desteği tutarını ilgili belediyelerin bildirmiş oldukları banka hesaplarına aktaracak ve aktarılan bu tutarlar, ilgili belediyeler tarafından beş iş günü içerisinde işletmecilerin banka hesaplarına ödenecek.

GEÇMİŞE DÖNÜK TOPLU ÖDEME YAPILACAK

Ücretsiz seyahat kapsamında toplu taşıma hizmeti vermekle yükümlü işletmecilere geçmişe dönük de toplu ödeme yapılacak. Gelir desteği ödemesine ilişkin ilgili mevzuat değişikliği hükmünün yürürlük tarihi olan 7 Nisan 2015 tarihinden başlayarak 6 Ocak 2016 tarihine kadar olan dönem için geçmişe yönelik hak edilen gelir desteği ödemesi, 60 gün içerisinde işletmecilere toplu olarak ödenecek.

65 YAŞ ÜSTÜ 6 MİLYON; ENGELLİ 462 BİN, ŞEHİT YAKINI 100 BİN VATANDAŞ YARARLANACAK

Türkiye’de 65 yaş üstündeki 6 milyon 192 bin 962 kişi, engelli kimliği taşıyan 461 bin 850 vatandaş, 100 bin 332 kişi de şehit yakını, gazi, gazi yakını ve vazife malulü olarak ücretsiz seyahat hakkından yararlandığı belirtildi.

Burdur Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklama:

“4.3.2014 tarih 28931 Sayılı Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren 65 yaş üzeri vatandaşlara sağlanmış olan ücretsiz taşıma hakkından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarını göstermeleri yeterlidir. Ancak uygulama içerisinde vatandaşımızdan aldığımız bilgiler ve vatandaşlarımızın bize ilettiği şikayetlerde; 65 yaş üstü vatandaşlarımız zaman zaman halk otobüsü şoförleri ile istenmeyen diyaloglar yaşamaktadır. Vatandaşlarımız İstanbul, İzmir ve Aydın illerinde olduğu gibi nüfus cüzdanı yerine kart kullanarak ücretsiz ulaşımlarını gerçekleştirmek istemektedir.

Halk Otobüsleri Kooperatifi ile yaptığımız görüşmelerde 65 yaş üstü için kart uygulamasının uygun olacağı ve vatandaşlarımızın şoförlerle hiçbir diyaloga girmeden ücretsiz ulaşımlarını sağlayabilecekleri kanaati oluşmuştur. Burdur Belediyesi olarak şehir içi halk otobüslerinin denetimlerinin yeterli olduğu ancak 54 halk otobüsünün sürekli seferde olması sebebiyle münferit olayların vatandaşlarımızı üzmemesi için diğer illerde olduğu gibi kart uygulaması için çalışma başlatılmıştır. 65 yaş üstü vatandaşlarımız yasal hakkı olan kimlik kartıyla binebileceği gibi verilecek olan bu kartlarla şehir içi ulaşımlarını ücretsiz olarak yapabileceklerdir.

65 yaş üstü vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmek adına yaptığımız bu çalışmayı “Yaşlıları soymak ve binişleri en aza indirgemek” şeklindeki yorumlanması ve suçlamaları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Burdur Belediyesi olarak tüm paydaşlarımıza kaliteli, şeffaf, etkin ve etkili hizmetleri katılımcı bir anlayışla sunmayı, Burdurluların sosyal refah seviyesini yükseltmeyi misyon edindik. Yaptığımız çalışmalar ve hizmetlerimiz de bunun en iyi örneğidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Daha önce ulaşım muafiyeti üzerinde birçok çalışması ve etkinliği bulunan Burdur Sivil toplum Platformu da konuyla ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

BURDUR BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN DİKKATİNE!

Bu gün bir yerel gazetede;

“65 Yaş Krizine Kartlı Çözüm”,

“Başkan Ercengiz, ülkeyi etkileyen sıkıntılı sürece Burdur’da noktayı koydu…”

Başlıklarıyla verilen haberde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, 65 ve üzeri yaşlılarımızın şehir içi özel halk otobüslerinde maruz kaldıkları kötü muamelelere, ücreti mukabilinde kart vererek çözüm bulacağı bildirilmektedir.

65 ve üzeri yaşlılara şehir içi toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanma hakkını Burdur Belediye Başkanı vermiş değildir! Bu hak 04.3.2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelikle sağlanmış ve bu kapsama giren yaşlılarımızın nüfus cüzdanlarını göstermeleri yeterli görülmüştür.

Burdur Belediye Başkanı uygulatamadığı Yönetmelik hükümlerini delmek için aklınca formüller üretmeye kalkışmaktadır. Bu girişimiyle belediye Başkanının 2 amacının olduğunu görüyoruz. Birincisi halk otobüslerinden ücretsiz yararlanmayı en aza indirmek. İkincisi ücretsiz yararlanma hakkını 65 ve üzeri yaşlılara kart bedeli alarak parayla satmak! Yani 65 ve üzeri yaşlılarımızdan para kazanmak!

Su’ya zam yaparken uyarmış, halkın su’yuna dokunmayın demiştik. Meclis çoğunluğumuz var istediğimizi yaparız anlayışını durduran Mahkeme Kararı ile Burdur Belediyesi bir yıldır aldığı su zammını faizi ile ödemek zorunda kalacak ve belki de Belediyenin zarara sokulmasına neden olanlardan bunun hesabı sorulacaktır.

Burdur Sivil Toplum Platformu olarak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i UYARIYOR, 04.3.2014 Tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik ile verilen hakları kısıtlamana ve yeni bir kart icat edip bunu da parayla satmanıza yani yaşlılarımızı SOYULMASINA izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz!

Değerli Basın Mensupları,

Aracılığınız ile Burdur Belediye Meclisi üyelerini de uyarıyor, Başkan Ali Orkun ERCENGİZ’in hukuk tanımaz girişimlerine engel olmaya çağırıyoruz.

Burdur’da Sivil Toplum Platformunun var olduğu sürece halkın hak ve hukukunu korumaya devam edeceğini, 65 ve üzeri yaşlılarımızın şehir içi ücretsiz taşınma haklarının sınırlandırılmasına izin vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

İlgililere ve halkımıza saygıyla duyururuz.06.01.2016.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir