Hamaney’den sıra dışı çıkış: Devrimci gençler hükümete!

Bizim ülkemizde İran denildi mi kapkara bir yobazlık, gericilik ve fundamentalizm gelir akıllara; özellikle ilerici ve sol çevrelerde. Genellikle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar İran’ın bölgede sıkı bir antiemperyalist olduğunu, İran’da Atatürk’ün Söylev’inin hükümet marifetiyle bastırıldığını bilmezler. İşte bu sıra dışı durumlardan biri de İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le üniversite öğrencilerinin iftar yemeğinde bir araya gelmesi esnasında yaşandı. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya gelen üniversite öğrencileri ülkenin yönetimiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu. Eleştirilerin ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve kötüleşen İran ekonomisinin yarattığı endişeleri yansıttığı belirtiliyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın gittiği kentlere yüzlerce korumasıyla giden, eleştirel soru sormayı bir kenara bırakın en küçük bir protestonun bile şiddetle bastırıldığı, kente gelmeden önce protestolarda ön almak için TGB binalarından öğrencilerin gözaltına alındığı Türkiye’deki durum göz önüne alındığında İran’ın bizden çok daha özgürlükçü ve demokrat olduğu anlaşılıyor.

Aydınlık ve diğer bazı yayın organlarında yer alan habere göre, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le iftarda bir araya gelen üniversite öğrencileri ülkenin gidişatı konusunda Hamaney’e sert eleştiriler yönelterek yanıt talep etti.

Her Ramazan ayında genelde Hamaney’in düzenlediği iftar programlarında benzer eleştiriler yöneltilse de son eleştiriler medyada geniş yer buldu.

İran medyasına göre görüşmede özellikle Seher Mihrabi adlı öğrencinin bir çok sorunu sıralayıp Hamaney’den bu konularda cevap istemesi dikkat çekti.

Mehrabi’nin sıraladığı sorunlar arasında “sosyal sınıflar arasındaki eşitsizliğin sistematik şekilde artması, çevre krizinin ve gecekondu mahallelerinin artması, kamu güveninin düşüşü, yüksek işsizlik oranı, azınlıkların yaşadıkları zorluklar ile yargı ve güvenlik sistemindeki muhafazakâr unsurların aktivistleri hedef almak için ‘hayali güvenlik durumları’ yaratması” yer aldı.

TOPLUMDAKİ MESELELERDEN HABERDARIM

Ülkede basın özgürlüğünün de baskı altında olduğunu dile üniversite öğrencisi Mihrabi’nin, “bu sorulara, eleştirilere ve protestolara yanıtınız nedir?” şeklindeki sorusuna Hamaney, bu konulardaki eksiklikleri kabul ederek “bu sorunları ortadan kaldırmak kolay değil’ yanıtını verdi. Hamaney, “ülkenin durumunun çok kötü olduğunu söyleyen öğrencinin sözlerini değil ancak duygularını teyit ediyorum. Toplumdaki meselelerden ve ülkedeki gidişattan haberdarım” Dedi.

DEVRİMCİ GENÇLER HÜKÜMETE;

ÜLKENİN BÜYÜMESİ İÇİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ GEREKİYOR

Hamaney bu konudaki çözüm yollarından birinin “devrimci, kendini adamış ve motive olmuş gençlerin hükümet kurumlarına yerleştirilmesi’ olduğunu belirterek, ayrıca “ülkenin büyümesi için ifade özgürlüğü gerekiyor” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir