HDP çok rahatsız, Vatan Partisi CHP’den daha etkili

HDP rahatsız: Vatan Partisi CHP’den daha etkili, Perinçek paralel Dışişleri Bakan gibi!

HDP, gelişen bölgesel ittifak ve yükselen Avrasya dalgasıyla Doğu Perinçek’in iç ve dış politikaya etkisinden duyduğu rahatsızlığı Meclis’te ilan etti

 

 

Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde konuşan HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, “Vatan Partisi Başkanı’ndan bahsediyoruz. Hükümete yakın basına bakıyorum sanki paralel Dışişleri Bakanı gibi konuşuyor, şaşırıyorum” dedi.

PERİNÇEK PARALEL DIŞ İŞLERİ BAKANI GİBİ…

Aydınlık Gazetesi’ndeki habere göre, Hişyar Özsoy, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda gerçekleşen, Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz aldı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “paralel Dışişleri Bakanı” gibi konuştuğunu savunan Özsoy, “HDP olarak biz yüzde 10-12 gibi bir oyu temsil ediyoruz, CHP yüzde 25. Ben iddia ediyorum, CHP’nin bilgisi Doğu Perinçek’in bilgisinin çeyreği kadar değildir” diye konuştu.

Konuşmasını, “bakın, takribi olarak 100-120 bin civarında bir oy almış Vatan Partisi Başkanı’ndan bahsediyoruz” diye sürdüren Özsoy, “Hükümete yakın basına bakıyorum, sanki paralel Dışişleri Bakanı gibi konuşuyor, şaşırıyorum. ‘Rusya’yla ilişkileri düzelttik, darbeyi biz haber verdik’ diyorlar. Kim bu insanlar? Gerçekten düşünüyorum. Meclis’te grubu yok” şeklinde değerlendirmede bulundu.

PERİNÇEK MUTEBER, DEMİRTAŞ CEZAEVİNDE!

ABD’nin bölgede inisiyatif kaybetmesi ve Avrasyacılık fikrinin yükselmesinden duyduğu rahatsızlığı gizlemeyen PKK’nin Meclis’teki partisi HDP’nin dış politikadan sorumlu milletvekili Özsoy, “dış politikada öyle görünüyor ki bir Avrasyacılık güzellemeleri yapılıyor, anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyoruz. ‘Ergenekon’ denilen yapının dış politikaya müdahalesi olduğu tartışmaları söz konusu. Sadece dış politika değil, iç politikada da 100-120 bin oy almış, bu kadar muteber bir Doğu Perinçek, bir taraftan 6 milyon oy almış Selahattin Demirtaş, Eş Genel Başkanımız cezaevinin içerisinde. Bu dengelerle hem iç hem dış siyaseti konuşmaya çalışıyoruz” dedi.

KÜRTLER İÇİN YENİ POLİTİKA LAZIM

Hişyar Özsoy şöyle devam etti: “Türkiye’nin, aktif bir şekilde, oradaki Kürtlerin durumunun ne olacağına dair bir politika üretmesi lazım. Irak için, Türkiye için bunu yapması lazım. Amerika, Rusya ve Avrupa Birliği’yle ilişkilere baktığımız zaman yakınlaşma, uzaklaşma olabilir ama merkezinde Orta Doğu’da artık bölgesel ve küresel bir karakter almış olan Kürt meselesine yaklaşımın son derece belirleyici olduğunu düşünüyoruz.”

Kürtlerin statü istediğini belirten Özsoy, “100 yıl boyunca Orta Doğu’daki o statükonun dibine gömülen Kürtler varlar bir şekilde ve bir statü istiyorlar, bunu Irak’ta da istiyorlar, bunu Türkiye’de de istiyorlar, bunu Suriye’de de istiyorlar” ifadelerini kullandı.

İç politikadaki sorunlar çözülmeden başarılı bir dış politika yürütülemeyeceğini söyleyen Özsoy, “içeride, evde bu kadar çok sıkıntı olduğu zaman dışarıda toparlamanın çok fazla imkânı olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla, dış politikanın içeride başladığını, burada başladığını düşünüyoruz. Zaten çok fazla tartışma konusu olan AB-Türkiye ilişkilerinde, Türkiye-Amerika ilişkilerinde bu durumlara baktığımız zaman şu içeride yaşadığımız meselelerin önemli oranda şekillendirdiği gerilimler bunlar” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir