HSYK’dan 37 hâkim ve savcıya ihraç!

2012 yılında yapılan hâkimliğe geçiş sınavında kopya çektiği belirlenen 37 hâkim ve savcıyı ihraç edildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2012’de avukatlıktan hâkimliğe geçen 39 kişiden 37’sinin mesleğe kabul kararını kaldırdı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK’nın) 2012’de avukatlıktan hâkimliğe geçen 39 kişiden 37’sinin kopya çekerek başarıya ulaştığı iddiasıyla mesleğe kabul kararını kaldırması, deprem yarattı. 2012 yılı hâkimliğe geçiş sınavındaki kopya çekildiğine yönelik iddiayı inceleyen HSYK, ataması yapılan 39 kişiden 37’sini meslekten ihraç etti. Sınav kitapçıklarını inceleyen bilirkişi,”57 kişinin soruları önceden tespit ettiği”ne dair görüş bildirdi. Ulusal Kanal’ın haberine göre, ihraç edilen isimlerden 2’sinin Yargıtay Tetkik hâkimi, 26’sının hâkim ve 8’inin de savcı olduğu ortay açıktı.

Soruşturmada 2012 yılı hâkimliğe geçiş sınavında ilk 30’a giren adaylardan 23’nün mülakatta elendiği tespit edildi. Mesleğe kabul edilenlerin 15’inin çift olduğu belirlendi. Bilirkişi incelemesinde de

kopya ile hâkimliğe geçenler arasında kamuoyunun F tipi örgüt soruşturmalarından tanıdığı isimler dikkat çekti. Kararla F tipi polisleri serbest bıraktıktan sonra açığa alınan Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimi Habil Kahraman da ihraç edildi.

Silivri’de tutuklu olan F tipi polis şeflerini tahliye etme teşebbüsünde bulununca görevden alınarak tutuklanan hâkimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer’in serbest bırakılmasını isteyen hâkim Alaattin Sabır da ihraç edilen isimler arasında.

Kamuoyunda 2012’de sınav sorularının sızdırılmasıyla hâkim olan isimlerin Yargıtay’a kadar yükselmesi dikkat çekici bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir