Hükümet, etin ateşine benzin sıktı

AKP Hükümeti, aynı sonuçları aldığı halde kafasını taşlara vura vura da öğrenemiyor; böyle bir durum ancak neoliberal okullarda eğitimle mümkün olabilir. Et ve Balık Kurumu (ESK’nin), piyasa fiyatlarını dengelemek amacıyla ardarda yaptığı canlı hayvan ve et ithalatı önceki yıllarda olduğu gibi gene ters tepti; et fiyatlarında sadece ESK mağazalarında düşüş olduğu saptandı. Durdurulamayan kırmız et fiyatlarındaki artışın nedenleri konusunda KıvılcımHaber’e konuşan Burdurlu kasap ER-ET sahibi Yusuf Erçoban, kırmızı etteki fiyat artışlarının aslında suni olduğunu belirterek vurgunculuğu (spekülasyonu) işaret etti. Erçoban, Kurban Bayramı arifesinde kurbanlık pazarının oluşumu sürecinde büyük hayvan çiftliklerinin piyasaya müdahale ettiğini, fiyatların bu bu müdahale sonucu arttığını ifade etti.

Özelleştirmelerin bir sonucu olarak, piyasa hareketlerini dengelemek için elinde ürün bulunan kurumu kalmayan sistem nitelikli bir çaresizlik içinde adeta debelenmekte; çırpındıkça da batmaktadır. Geçmişte de aynı sonuçları aldığı halde, piyasa fiyatlarını dengelemek için ESK canlı hayvan ve kırmızı et ithalatı gerçekleştirdi ama sadece ESK mağazalarında düşüşün yaşandığı belirtildi. ESK mağazalarında dana kıymanın perakende fiyatı 26,90’dan 25,75’e liraya, kuşbaşının fiyatı ise 30,40’tan 29,40 liraya geriledi. Ancak serbest pazarda fiyatlarda dikkate değer bir değişmenin olmadığı belirtildi.

BU KADAR CEHALET ANCAK EĞİTİMLE MÜNKÜN

Yıllardır aynı sonuçlar alındığı halde kafayı taşlara vura vura bile öğrenilemeyen ilginç bir durumun ortaya çıktığı aynı uygulamanın bu yılda Kurban Bayramı arifesinde devreye sokulması, canlı hayvan ve et ithalatı gerçekleştirilmesi manidar bulundu. Uzmanlara göre, piyasa fiyatlarını dengelemek için yapılan canlı hayvan ve et ithalatının son 5 yıldır hep aynı sonuçları doğuruyor; fiyatların kısa süreliğine düşüyor; kurban piyasası açıldığında bu kez fiyatlar tavan yapıyor.

ET İTHALATININ HİÇBİR ÇÖZÜM GETİRMEDİĞİ SAPTAMASI RESMİ RAPORLARA DA YANSIYOR

Aydınlık Gazetesindeki bir ekonomi servisi haberinde, kırmızı et piyasasında arz-talep ve fiyat dengesinin sağlanabilmesi için sık sık başvurulan ithalat metodunun hiçbir çözüm getirmediği saptamasının, resmi raporlara da yansıdığı bildiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırmızı Et Stratejisi’nde, “zaman zaman başvurulan et ve besilik hayvan ithalatı sorunu çözmekten uzaktır” şeklinde tespitlerin bulunduğu ileri sürülüyor.

HAYVAN SAYISI VE HAYVAN BAŞINA VERİM ARTIRILMALI

Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı10’ncu Kalkınma Planı Hayvancılık Özel İhtisas Komisyonu Raporu’nda ise, Türkiye’nin kırmızı et açığının her yıl artarak 2018 yılında 248bin tona çıkacağı öngörülüyor. Halen 1 milyon ton civarında olan iç talebin, 2018 yılında 1 milyon 640 bin tona tırmanacağı, canlı hayvan ve kırmızı et ithalatının çözüm olamayacağı, hem hayvan sayısının hem de hayvan başına verimin artırılması gerektiği vurgulanıyor.

ER-ET: KIRMIZI ET FİYATINDAKİ TIRMANIŞ BÜYÜK HAYVAN ÇİFTLİKLERİNİN MÜDAHALESİ

Durdurulamayan kırmız et fiyatlarındaki artışın nedenleri konusunda KıvılcımHaber’e konuşan Burdurlu kasap ER-ET sahibi Yusuf Erçoban, kırmızı etteki fiyat artışlarının aslında suni olduğunu belirterek vurgunculuğu (spekülasyonu) işaret etti. Erçoban, Kurban Bayramı arifesinde kurbanlık pazarının oluşumu sürecinde büyük hayvan çiftliklerinin piyasaya müdahale ettiğini, fiyatların bu bu müdahale sonucu arttığını ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir