İcraya düşmüş vatandaşlara müjde!

Yargıtay icra davalarında öyle bir karara imza attı ki, bundan böyle 3 bin 300 liraya kadar alacaklar için hiçbir kimse doğrudan icra dairelerine başvuramayacak. Önce Hakem heyetlerine başvuracak, oradan çıkacak karara göre alacağını gene de tahsil edemezse icraya verebilecek. Bu kararın özellikle borçlulara soluk aldıracağı belirtiliyor. Borçlular icra, avukat ve mahkeme masraflarından kurtulmuş olacaklar. Ayrıca karar hakem heyetlerinden 7-8 ay gibi uzun bir zaman içinde çıkacağı için alacaklının borçluyla uzlaşma eğilimi teşvik edilmiş olacaktır. Bu kapsamda Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan yazılı bir açıklama yaparak gelişmeyi, “Yargıtay borçlunun yanında oldu; borçluya icra müjdesi” şeklinde yorumladı.


Alacakların 3,300 lirası hakem heyetlerine! paylaşan: fozcan

İşte Arslan’ın açıklaması!

YARGITAY BORÇLUNUN YANINDA OLDU!

BORÇLUYA İCRA MÜJDESİ!

Değerli Basın Mensupları,

Kanun devleti yerine arzuladığımız hukukun üstünlüğünün, yasaların evrensel hukuk normları süzgecinden geçirilmesiyle olanaklı olduğunu, toplumun ihtiyaç ve beklentilerinin taşındığı yargıda tüketici sorunlarının sıkça ele alınmasıyla hukukumuzda içtihat oluştuğunu görmekteyiz.

Bu bağlamda yeni bir içtihada imza atan Yargıtay, 3.300.-TL’nın altındaki borçlar için alacaklılarının doğrudan icra takibi başlatamayacaklarına hükmetmiştir. Alacaklının, ilk olarak tüketici hakem heyetine gitmesini öngören Yargıtay kararından en çok telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörü etkilenecektir.

Bu durumda borçlu yurttaşlar takriben 7-8 ay gibi bir zaman kazanmış olacaklardır. Doğrudan icraya gidemeyen alacaklılar, anlaşmaya zorlanacakları gibi borçlular vekalet ücretinden de kurtulmuş olacaklardır.

Alacak takip sistemini temelden değiştireceği biçiminde değerlendirdiğimiz bu gelişmeyi, taraflar arasında uzlaşma kültürünü de getireceği için olumlu bir adım olarak görmekteyiz.

18.3.2015 tarihinden sonra, 3.300.-TL’nın altındaki borçları için Tüketici Hakem Heyetine gidilmeden icra takibine uğrayan borçlu yurttaşlarımız Derneğimizden hukuki yardım almak suretiyle, uğradıkları icra takibini durdurabileceklerdir.

Bu kazanımı, bir nefes aldırması umuduyla borçlu yurttaşlarımızla paylaşır, BURTUKODER olarak halkımızın gözü kulağı ve sesi olmaya devam edeceğimizi duyururuz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir