İnsan sağlığında dakikalar çok önemlidir

Bur-Kent’e, Göl kenarına yeni hastane inşası ve Devlet Hastanesi’nin buraya taşınması tartışması Burdur kamuoyunda bitmek bilmiyor; tam bir yılan hikâyesine dönmüş durumda bulunmaktadır. Devlet Hastanesi’nin mevcut yerinde kalsın diyenlerin halk kitlelerine dayanan tutumları ve kitle çizgisi izlemeleri, iktidar milletvekillerini ve “Göl kenarına taşımacı”larını, aba altından sopa gösterircesine “devlet iradesini ortaya koyma niyet”lerine sürükledi. Burdur kamuoyunda, bir zamanlar Doğum Hastanesi’nin Serenler karşısındaki ibretlik durumu ortada dururken ve insan sağlığında birkaç dakikanın bile belirleyici olabileceği çok somut bir gerçekken, Devlet Hastanesi’nin kent dışına götürülmesinin savunulmasını çok manidar bulunduğu ve kitle iradesine büyük saygısızlık olarak değerlendirilmekte olduğu belirtilmektedir.

Durulacağa ve kesileceğe benzemeyen yoğun tartışmalara yenileri eklenmektedir.

Son olarak bağımsız Meclis üyesi Yavuz Mehmet Kaya sosyal medya hesabından, Milletvekili Özçelik’in detaylı açıklamalarını sorgulayan yeni açıklamalar yayınladı.

İşte o açıklamalar!

Değerli Basın Mensupları,

İlimizde Devlet Hastanesi yeri ile ilgili olarak aşağıdaki önerileri, ilgililere sizin aracılığınız ile iletmek istiyorum. Devlet Hastanesinin kapatılıp, göl kenarına taşınacak olmasından Burdurlu rahatsızdır.

İkinci hastaneye karşı olan hiçbir Belediye Meclis Üyesi yoktur. İnsan hayatında dakikaların bile çok kıymetli olduğu sağlıkta siyaset asla olamaz.

Köstek olan hiçbir arkadaşımız da olmamıştır. Hele hele basındaki Belediye Başkanına fetöcü iması vekile hiç yakışmadı. Reşat Petek yanlış ithamlarda bulunarak siyaset yapıyor. Burdur’a bir iyilik yapacaksa 2. bir hastanenin yapılmasını sağlamalıdır. Bu hastane de, 3. Basamak sağlık kuruluşu olan Eğitim Uygulama Hastanesidir.

Eğitim Uygulama Hastanesi olmadığı için civar illere hasta sevkleri yapılıyor. Mevcut Devlet Hastanesinin kapanmasına neden olanlarla birlikte bu milletten vekiller çok beddua alacaktır.

Mevcut Devlet Hastanesinin bulunduğu alanda, hastane yapılacak alan olmadığı gerekçesi ile, göl kenarına taşınmak isteniyor. Ekte 2 kroki yer almaktadır.

1 no.lu krokide mevcut hastane binasına hiç dokunulmadan, derhal kazma vurulabilecek yerleşim krokisi yer almaktadır. Camlı hastane yaklaşık 1,6 bin m2 taban alanlı, 200 yataklı bir hastane binasıdır. Camlı hastanenin İsmet İnönü Bulvarına paralel bitişik blok halinde, 4 bin m2 taban alanlı, zemin altı 2, zemin üstü 7, toplam 9 katlı, 600 yatak kapasiteli, doğusu, güneyi ve batısı güneş açısından açık, mükemmel hastane yapılacak alan vardır. Burdur Camlı hastane ile birlikte 900 yatak kapasiteli hastaneye sahip olur. Yeni hastane binası yapıldıktan sonra hiçbir hasta mağdur olmadan taşınıp, yeşil hastane binası yıkılır.

2 nolu krokide İsmet İnönü Bulvarına camlı hastane ile birlikte toplam 5.6 bin m2 taban alanı ve 900 yatak kapasitesine ilave olarak, 10 bin m2 taban alanlı toplam 15.6 bin m2 hastane yapılacak alan bulunmaktadır. Bu alan için krokide görüldüğü üzere, Eski Antalya Caddesi ile Seymen Caddesi tek bir cadde olarak birleştirilip, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulunun kenarından Çatalpınar Kavşağına bağlanması ile kazanılacak alanla birlikte değerlendirildiğinde devasa büyüklükte sağlık kampüsü ilimize kazandırılabilir. Bunun için Belediye Meclisi söz konusu alanda imar değişiklik kararı alması ve Sağlık Bakanlığı da gerekli ödeneği sağlaması durumunda gerçekleşir. Isparta SDÜ Tıp Fakültesi 300 m uzunluğunda 40 m genişliğinde toplam 12 bin m2 taban alanına oturmaktadır.

Her iki kroki değerlendirildiğinde göle yapılması düşünülen hastaneye göre daha düşük maliyetli ve daha fazla yatak kapasitesine sahip hastanemiz olur.

Fore kazık inşaat maliyetini %30-40 artıracaktır. Ayrıca mevcut yerde 4-5 bin m2lik kapalı alanda 1000 araçlık katlı otopark yapılabilir. Sağlık Müdürlüğü binası da, lokasyon açısından acil hizmet binası olarak rahatlıkla kullanılabileceği yetkililerce bildirilmiştir.

Mahalle Muhtarları ve Halk, Devlet Hastanesinin eski yerinde kalmasını istiyor. Vali ve Millet Vekilleri tekrar kararı gözden geçirmelidir.

Millet iradesine rağmen, zemin sıvılaşması bulunan ve deprem riskinde 1. Derecede yer alan ilimiz için ekstra yüksek maliyet getirmesi kaçınılmaz olan göl kenarına, Devlet Hastanesinin yapılması projesi yanlıştır.

Devlet Halkı üzmek için değil en kolay, ulaşılabilir hizmeti sunmak için vardır. Bu alanda sosyal donatılar, lokanta, kafe, otel, market gibi işyeri olarak mutlaka yapılması gereken mekânlar için yeterli arazi ve yapılaşma alanı yoktur.

Bu alanda kıyı kenar çizgisi, göl taşkın alanı vb. gibi 6 adet koruma kararı da bulunmaktadır. 35 metrelik çevre yolu geçen bölgede, yol bağlantılarının düşünülmediği, AKP’li Belediyece 2012 de onaylanan imar planına aykırı olarak, çarpık kentleşmeye neden olabilecek alanda yapılacak hastane, ileride geri dönülmesi kuvvetle muhtemel hatalara neden olacaktır.

Elbette ki Çevre Şehircilik Bakanlığı kararı ile Millete rağmen karar alınabilir ama Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu alanı görür ise İstanbul’daki imar yapılanması gerçeğinden, nasıl rahatsız oldu ise, bu yanlış karara sebep olanlar ve Millete rağmen ısrar edenlere hesap sorabilir.

Konunun ayrıntılı olarak görüşüldüğü teknik toplantı yapılması çağrısını yeniden tekrarlıyor kamuoyuna duyurmanızı talep ediyorum.

Yavuz Mehmet Kaya

Bağımsız Meclis Üyesi

KAMUOYUNA DUYURULUR

1- Göl tarafına düşünülen Hastane kaç katlı olacaktır? Bu alanın zemini, göl kenarında olması nedeni ile balçıktır. Zemin sıvılaşması bilinmektedir. Deprem açısından riskli bir alanda sağlık tesisi yapılması ne derece doğrudur? Olası depremde zemini kötü olan yerde yapılan hastanenin depremde ayakta durma ihtimali nedir? Düşünüldü mü?

2- İlimizde Eğitim Araştırma hastanesini neden düşünülmüyor? Üniversitenin bulunduğu alanda Tıp Fakültesi ve Hastanesi neden yapılamıyor? Bakın Tokat, Isparta, Afyon, Yozgat, Rize’de Tıp Fakülteleri ve hastaneleri pekala bulunmaktadır.

3- Burdur Devlet Hastanesi için 2 milyon TL. lik güçlendirme yerine, neden yeni bir hastanenin ilimize kazandırılması için bu kadar süre beklenildi? Sağlığın içinde yer alan bir vekil olarak gerçekleştiremediniz? Bakın şu anda 2017 itibarı ile Isparta’da hastane sayısı 19, Burdur’da hastane sayısı henüz 8 ve il merkezinde ise 1 dir. İl merkezinde bir tanesi doğu, diğeri batı yakasında 2 hastanemiz olsa ve milletin rahatça sağlık kurumlarına ulaşmalarını sağlasak kime ne zararı olur? Bu çözümsüzlüğün sebebi nedir? Eğitim Araştırma Hastanesini hala neden planlamıyorsunuz?

4- Sağlık Bakanlığınca 2013 yılında komisyon kararına göre yıkım kararı bulunan hastanede bu güne kadar neden halkı mecbur edip hastaların hayatlarını tehlikeye attınız? Burdur AKP iktidarında sağlık alanında neden hak ettiği yatırımı alamadı. Önündeki engel nedir?

5- Göl kenarında planlanan hastane alanındaki çevre yol ağına giriş ve çıkış genişlikleri uygun mudur? Sosyal donatı alanları, Halkın ihtiyacını karşılayacak ticari alanlar var mıdır? Buradan 35 metrelik en geniş çevre yolu geçiyor. Otopark ile hastane arasını bölen bu yerleşim yerinin çevre yolu olması nedeni ile yaşanabilecek trafik kazalarına davetiye çıkarılmış olmayacak mı? İmar Planı AKP’Lİ Belediye tarafından 2012’de çıkarıldı. Burada Sağlık Tesisleri alanı yok mu? Neden çarpık kentleşmeye çanak tutuyor, imar planına sahip çıkmıyorsunuz?

Hastane yerini değiştirmek ile bu sektörde faaliyet gösteren özel işletmeler ne yapacaklar hiç planı yapıldı mı? Belediye Meclisinde siz veya temsilcileriniz bu konuları anlattı mı?

6- Mevcut hastane alanı yeşil alanlar ile birlikte yaklaşık 47 bin m2 dir. Buraya hastane rahatlıkla yapılabilir. Mevcut Devlet Hastanesi yeni hastane yapıldıktan sonra yıkılması şartı ile yeterli alan vardır.

7- Proje aşamasında iken 300, 364 derken şimdi 400 yataklı diyorsunuz? Bu konuda bilimsel bir tespit yok mudur? Türkiye’de hastane başına düşen hasta sayısında Burdur’un durumu nedir lütfen halka açıklayınız. Son 2 yılda Isparta’da 800 yataklı şehir hastanesi, 600 yataklı Kadın doğum hastanesi yapılmışken sizce 400 yatak kapasitesi Burdur için yeterli midir? Hastaları özel hastaneye mi teşvik ediyorsunuz?

8- Sağlık Bakanı Burdur’a lütfetmiş gibi 300 olan yatak kapasitesini 400 olarak artırılması talimatı verdi diyerek neden ödül kazanmış gibi halka yansıtıyor, 800 yataklı bir Eğitim Araştırma Hastanesi isteyemiyorsunuz?

9- Her 20 m2 ye bir araç, 5 katlı 1000 araçlık kapalı otopark için 5 dönüm arazi fazlası ile yeterlidir. 5 dönüm de genişleme için ayırılabilir ama 30 dönüm otopark alanı plansız, programsız belirlenmiş bir alandır.

10- Şimdiki Mevcut Hastanemizin Alanını Genişletmek İçin Çatalpınar’dan Eski Antalya Caddesi ve Hastane Karşısı Park Dahil Edilerek Yolun Kenarı da Alınarak Genişletilmesi için Burdur Belediyesine Teklif Ettim diyorsunuz, Belediye Meclisine böyle bir gündem maddesi gelmemiştir. Kapalı kapılar ardında görüştünüz ise onu bilemeyiz. Burdur Belediyesine bu yönde bir öneriniz oldu da Belediye Başkanı bu öneriyi gündeme getirmedi ise AKP’li Belediye Meclis üyeleri gündeme neden getirmediler? Halkı bilgilendirmediniz?

Mehmet Yavuz Kaya

Bağımsız Meclis Üyesi

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir