İYİ Parti’yi seçime sokma formülü CHP’den geldi

İçlerinde Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in de bulunduğu CHP’li 20 milletvekili, İYİ Parti-CHP heyetlerinin görüşmeleri sonucu varılan mutabakata göre, İYİ Parti’ye geçerek seçimlere girmesini sağlama kararı aldı.

CHP’den 15 milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti’ye katıldı. “Milli İrade Formülü” ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis’te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş olacak.

İşte istifa ederek İyi Parti’ye geçen 15 isim.

İyi Parti seçimlere katılabilecek mi? sorusu yanıt buldu.

Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı beklenirken CHP’li 15 milletvekili, parti kararıyla istifa ederek İyi Parti’ye katıldı.

Böylece Meclis’te 5 milletvekili olan İyi Parti, grup oluşturma sayısı olan 20 milletvekiline ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu.

İki parti arasındaki anlaşmaya “Milli İrade Formülü” ismi verildiği açıklandı.

İstifa ederek İyi Parti’ye katılan milletvekilleri şunlar:

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal,

Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer,

Ankara Milletvekili Nihat Yeşil,

Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız,

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın,

Burdur Milletvekili Mehmet Göker,

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu,

Bursa Milletvekili Erkan Aydın,

Çorum Milletvekili Tufan Köse,

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır,

Kayseri Milletvekili Çetin Arık,

Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet,

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler

Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş”

“SİYASİ DEĞİL DEMOKRATİK”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

“Erdoğan anayasayı kanunları çiğnemek konusunda tereddüt göstermiyor. Türkiye’nin bütün kurumlarını yönetmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Seçimlere katılabilecek partiler bellidir. YSK’nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınmaması siyasidir.

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı arayışımızı sürdüreceğiz. YSK’nın değerli üyelerinin OHAL baskısına maruz kalmamalarını istiyoruz. Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti’ye katıldılar.”

“GENEL BAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA…”

Ardından söz alan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan ise şunları söyledi:

“15 Milletvekilimiz genel başkanımızın talimatıyla istifa ederek İyi Parti’ye geçmiştir. Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır. İyi Parti’nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. 15 milletvekili arkadaşımızın katılmasına gerek olmadan İyi Parti’nin seçimlere girme hakkının varolduğunu herkes biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar. 15 arkadaşımız parti kararıyla seçimlerin YSK kazasına uğramaması için İyi Parti’ye geçme kararı almışlardır. 24 Haziran’a kadar başka tuzaklar da ortaya çıkarılabilir. Bununla ilgili de gerekli tüm adımları atacağız.”

İyi Parti’nin hali hazırda 5 milletvekili bulunuyor.  Bu isimler; Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok, Nuri Okutan ve Aytun Çıray.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE GİRME KOŞULLARI

1- Mecliste grubu bulunan siyasi partiler

2- Oylarının toplamı yüzde 5 yapan siyasi partiler

3- 100 bin imza

İyi Parti 20 milletvekili sayısıyla grup kurarak Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebilecek.

CHP İÇİNDEN İLK TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, 15 Milletvekilinin İyi Parti’ye katılmasının ardından “ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!” dedi.

AKŞENER DE 100 BİN İMZA ENGELİNDEN KURTULDU

Ayrıca Meral Akşener de 100 bin imzaya ihtiyaç duymadan parti grubunun önerisiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilecek.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir