Kaçakçılıkla Mücadelede Devlet-Esnaf El Ele…

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, kaçakçılığın boyutları ve ekonomiye verdiği zararlara dikkat çekmek için bir açıklama yaptı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, kaçakçılığın boyutları ve ekonomiye verdiği zararlara dikkat çekerek, kaçakçılığın ülke ekonomisinde yarattığı kayıpları dillendiren bir kampanyayla toplumu ve esnafı mücadeleye çağırdı. Keyik Başkan, “Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de geçtiğimiz günlerde; ülkemizin akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle yılda 2 Boğaz Köprüsü, sigara kaçakçılığı nedeniyle de 24 uluslararası hava limanı kaybettiğini vurgulamıştı. Benzer şekilde kaçak çay ve gıda ürünleri de hem maddi kayba neden oluyor hem de sağlığımızı ciddi oranda tehdit ediyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Başkan Keyik şöyle devam etti:

CEZA VE DENETİM

“Bunun yanı sıra, devlet de bir yandan kaçakçılık suçunun cezasını bir yandan da denetimleri arttırdı: Artık kaçak ürün satanlara verilen hapis cezası üç yıldan az olamayacak. Kaçak ürünleri yakalatanlara ise, ikramiye verilecek. Kaçak ürünlere yönelik ihbarlar için ilgililerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Alo 136 hattına başvurması yeterli. Bu sayede vatandaşlarımız, hem kaçakçılıkla mücadeleye destek vermiş olacaklar. Diğer yandan, hem de kaçak ürünlerle birlikte kaçakçıların yakalanmasını sağlarlarsa para ödülü kazanabilecekler.

“Yetkililer ayrıca, TAPDK ruhsatı olmadan sigara satışı yapanlar ile açık tütün satanları da önümüzdeki dönemde mercek altına alarak, kayıt dışı satışları ve 18 yaş altındaki kişilere tütün mamulü satılmasını engellemeyi planlıyor. “

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir