Kalıcı yaz saati Meclis’te!

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, enerji savurganlığına yolaçan, kış aylarında öğrencilerin karanlıkta sokaklara dökülmesine neden olan ve velileri zor durumda bırakan kalıcı yaz saati uygulamasını sordu…

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na enerji savurganlığına yolaçan, kış aylarında öğrencilerin karanlıkta sokaklara dökülmesine enden olan ve velileri zor durumda bırakan kalıcı yaz saati uygulaması hakkında yazılı soru önergesi verdi.

ENERJİ TASARRUFU DEĞİL, TERSİNE ENERJİ SAVURGANLIĞINA SEBEP OLUYOR

Verdiği önergede, Enerji Bakanı’nın yaz saati uygulaması sonucunda 540 milyon liralık enerji tasarrufu sağlandığını, Danıştay kararına rağmen yaz saatinin uygulamamasının devam edeceğini söylemekle birlikte, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO’nun), kalıcı yaz saatine geçilmesi nedeniyle elektrik tüketiminin azalmadığını, aksine geçen senenin aynı dönemine göre 2015 ve 2016 yılları Kasım ayları kıyaslandığında yüzde 6,53 oranında artış olduğuna ilişkin bir raporu bulunduğunu belirten Milletvekili Göker, “diğer taraftan, enerji tasarrufu bir yana söz konusu karara toplumun her kesiminden tepkiler gelmiş ve gelmeye devam etmektedir. Öğrencilerimiz soğuk kış günlerinde daha güneş doğmadan evlerinden çıkmak zorunda kalmakta ve bu da çocuklarımızın ders performansını düşürmektedir. Okula yürüyerek giden öğrenci velileri ise saldırgan sokak köpekleri ve madde bağımlıları nedeniyle çocuklarının zifiri karanlıkta sokağa çıkmasını istememektedir” dedi.

Göker önergesinde şu görüşleri savundu ve şu çağrıda bulundu:

GELİN BU İNADINIZDAN VAZGEÇİN!

“İhracatçılar Birliği’nin de konu ile ilgili açıklama yaparak ülkemizle İngiltere arasında üç saatlik, Almanya, İspanya, Fransa gibi ülkelerle ise iki saatlik farka dikkat çektiğini ve çalışma saatleri arasındaki uyumsuzluk makasının iyice açıldığını belirten CHP’li Vekil,  “Sonuç olarak, uygulamanın devamında sağlık, ulaştırma, finans, spor ve turizm alanlarında birçok problemle karşı karşıya kalınacaktır. Gelin bu inadınızdan vazgeçin.”

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

“Elektrik Mühendisleri Odası’nın, kalıcı yaz saatine geçilmesi nedeniyle elektrik tüketiminin azalmadığı, aksine arttığını söyleyen raporu okuma şansınız oldu mu?

“Eğer okursanız ve size de mantıklı gelirse enerji tasarrufu yerine israfa yol açan ve enerji tüketiminde bir artışa neden olan bu uygulamaya son verilebilir mi?

“Toplumun büyük kesiminin söz konusu bu uygulamadan memnun olmadığı görünürken ısrarla buna devam edilmesinin gerekçesi nedir?

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir