Kamuoyunu şoka sokan erken seçim kararına ne dediler?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışının ardından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmenin sonucu aldıkları ve kamuoyunu şoka sokan 24 Haziran’da erken seçim kararı sert sözlerle eleştirildi. Erdoğan ve Bahçeli’nin bu acelesi “korku ve telaş” yorumlarına neden oldu.

Tanrıkulu

ERKEN DEĞİL, BASKIN BİLE DEĞİL, TAMAMEN

OHAL ŞARTLARINDA, ADİL VE DÜRÜST OLMAYACAK BİR SEÇİM”

“Bunun adı erken seçim değil baskın seçim bile değil” diyen CHP’li Sezgin Tanrıkulu,  “tamamen OHAL şartlarından kaynaklanan, tamamen OHAL şartlarında, adil ve dürüst olmayacak bir seçim…” nitelemesinde bulundu.

Karamollaoğlu

CUMHUR İTTİFAKI’NIN PANİKLEDİĞİNİN VE TÜKENDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR

Saadet lideri Karamollaoğlu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “açıklanan tarih, erken seçim değil baskın seçim tarihidir. Bu seçim tarihi, AK Parti ve ‘Cumhur İttifakı’nın ne kadar paniklediğinin işaretidir. Uyum yasaları bile çıkmadan açıklanan bu tarih, paniğin ve tükenmişliğin göstergesidir. Lisanı hal ile diyorlar ki bizim ülkeyi artık 2 ay bile yönetebilecek gücümüz yok” ifadelerini kullandı.

Doğu Perinçek

BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR

En sert tepki, lider Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten geldi.

Doğu Perinçek, erken seçim açıklamasında “bu bir darbe girişimidir” dedi.

Erdoğan ve Bahçeli’nin ‘erken seçim’ kararının kanunsuz olduğunu belirten Perinçek, “Türk milleti bu süreçten zaferle çıkacaktır” diye konuştu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Aydınlık.com.tr’ye yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği sonrası çıkması gereken uyum yasalarının çıkmadığını hatırlatarak Cumhurbaşkanı adayı olmak için 100 bin imzanın toplanmasına ilişkin usullerin belirsizliğine dikkat çekti. İktidarın kanunsuz bir karar aldığını söyleyen Perinçek, erken seçim kararının darbe niteliğinde olduğunu belirtti. “Cumhur ittifakının” panik içerisinde olduğunu ve Vatan Partisi’nin seçimlerden zaferle çıkacağını belirten Perinçek, Türk milletinden yetki istedi.

CUMHUR İTTİFAKINI TELAŞ SARMIŞ

“Bu bir darbe girişimi. Yangından mal kaçırır gibi bu ne telaş ne korku. Cumhur ittifakını telaş sarmış” diyen Perinçek, “çünkü ekonomileri batıyor, borç batağına Türkiye’yi sapladılar. Buradan bir çıkış üretemiyorlar, bunun sonuçlarını halkın yaşamasından korkuyorlar, halkın cezalandıracağını biliyorlar ve Vatan Partisi’ne olan yönelişi görüyorlar. Bu telaş içerisindeler, seçimden çok darbeye benziyor. Biz darbeleri göğüslemesini biliriz. Nasıl 15-16 Temmuz FETÖ darbesini göğüslediysek, Tayyip Erdoğan-Devlet Bahçeli darbesini de Türk milleti yerlebir edecek güce sahiptir” diye konuştu.

Perinçek açıklamasını şöyle sürdürdü:

KENDİ MEŞRUİYETLERİNİ YOK EDİYORLAR

“Tamamen yasaları çiğneyen bir tavır içindeler, onun için darbe diyorum. Kendi meşruiyet temellerini yok ediyorlar. Böyle bir seçim olabilir mi daha uyum yasaları çıkmadı, 100 bin imzanın nasıl toplanacağı tespit edilmedi, anayasa değişikliğinin gerektirdiği yasalar çıkmadı. Bu iklimde nasıl seçime gidecek Türkiye, o nedenle bu bir darbe. Darbeciler kendi yaptıkları darbenin altında kalacaklar tıpkı ABD’nin FETÖ Gladyosu gibi.”

VATAN PARTİSİ, TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM EKONOMİSİNE

GÖTÜRECEK VE VATAN BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAYACAK TEK PARTİDİR

“Türk milleti buradan zaferle çıkacak. Vatan Partisi Türk milletinden yetki talep ediyor. Vatan Partisi dışında bu süreçte bir çözüm yok. Bütün partiler ABD füzelerini alkışlamakta birleştiler, Vatan Partisi Türkiye’yi üretim ekonomisine götürecek ve vatan bütünlüğünü sağlayacak tek partidir.”

“BASKIN SEÇİMİ” PİYASALAR DA FİYATLADI

“Baskın seçimi” piyasalar da fiyatladı. Erdoğan’ın açıklaması öncesi 4,0920 seviyesinde hareket eden dolar karar sonrası yüzde 1,9’luk değer kazancıyla 4,0186 seviyesine kadar geriledi. Erken seçim açıklaması öncesi 5,0830 seviyesinde hareket eden Euro, 4,9752’ye kadar gevşedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir