Kan gölünün ortasında 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun!

Siyasal iktidarın kadın düşmanı gerici zihniyetinin yarattığı erkek egemen ortamda kadın cinayetlerinin zirve yaptığı şartlarda Kadınlar Günü kutlanıyor; hem de sahneye erkek egemen zihniyetin temsilcilerinin en himmetli olanları fırladığı görülüyor.

Dünya Kadınlar Günü, birçok ülkede kadınların hürriyeti ve eşitlik hakları için mücadele günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise en temel insan hakkı olan yaşam hakkı bile kadınlara çok görülüyor. 2 kadın kendi günlerinde cinayete kurban gitti.

SAYILARLA TÜRKİYE’DE KADIN GERÇEĞİ

İlköğretim mezunu 23 milyon 244 bin kadın okumayı bıraktı. 2 milyon 17 bin 566 kadının okuma yazması yok. Son 4 yılda 18 yaşından küçük 226 bin 428 kız çocuğu evlendirildi. 550 milletvekilinden sadece 82’si kadın. 4 bin 443 savcıdan ise 370’i kadın. Öğretmenlerin yüzde 55’i kadın ama 81 ilin sadece birinde kadın müdür var. Her 4 kadından biri fiziksel şiddet mağduru.

Son 13 yılda 5 bin 400 kadın öldürüldü. 2015 yılında 335 kadın, 2016’nın Ocak ayında 30 kadın öldürüldü.

Dün İstanbul’da boşanmak isteyen eşini 10 bıçak darbesiyle katleden Nurali Demirtaş polise teslim oldu.

İzmir Karşıyaka’da boşanma aşamasında olan emekli polis Erbil Neşeli, eşine kurşun yağdırdı ve öldürdü.

Böyle bir tablonun yaratıcıları bugün kadın hakları savunuculuğu ve Kadınlar Günü kutlama şampiyonluğu yapıyor; hem de abartarak!

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NÜN İÇERİĞİ

BOŞALTILIYOR; SULU BİR ‘SEVGİLİLER GÜNÜ’NE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Emekçi Kadınlar Günü’nün içeriği boşaltılıyor; içi boş bir “Sevgililer Günü”ne döndürülüyor; emekçi, mücadeleci ve demokratik karakterinden uzaklaştırılarak… Kadınlar Günü, sistem içi bir Sevgililer Günü’ne dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu içerik içinde, emperyalist, gerici ve erkek egemen kültür ve değerler yeniden üretilmeye çalışılıyor.

Ama kadınlar bugün ülkenin dört bir yanında alanlara çıktı ve emekçi, vatansever, eşitlikçi, demokratik, bağımsızlıkçı mücadeleyi yükseltti; bütün gerici, bölücü, neoliberal kadın düşmanı uygulama ve politikalara cevap verdi.

Kadınlar alanlarda eşit ve şerefli bir dünya isteklerini, sokak ve caddelerinde özgürce, korkusuzca gezip dolaştıkları bir ülke hayallerini, tecavüzcülerin, magandaların ve kadın düşmanlarının bulunmadığı bir toplum hayallerini, Cansellerin intihar etmediği, Özgecanların cinsel tacize direndiği için öldürülmediği bir ülke hayallerini haykırdılar.

1921 MOSKOVA ULUSLARARASI KADIN KONFERANSI KARARI

Dünya Emekçi kadınlar Günü, 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de New York’ta çalışma şartları ve iş günü sınırının yeniden adil bir şekilde düzenlenmesi amacıyla greve giden ve kilitlendikleri fabrikada yanarak ölen 129 dokuma işçisi kadın ile 8 Mart 1917 tarihinde Şubat Devrimi’nin ateşleyicisi ve tetikleyicisi olan Petrogradlı dokuma işçisi olan kadınların anısına kutlanmak üzere 1921 yılında Moskova’da gerçekleştirilen Üçüncü Uluslararası Kadın Konferansı’nda karara bağlandı.

8 Mart kutlamaları, ülkemizin genel toplumsal şartlarından ayrılamaz. Vatan bütünlüğü ve cumhuriyet mücadelesinin bir parçası olarak düşünüldüğü ve düzenlendiği oranda başarı şansı artar. 8 Martlar, toplumsal mücadelenin genel ihtiyaçları esas alınmalıdır. Vatan ve cumhuriyet mücadelesinden ayrı bir 8 Mart’ın başarı şansı sıfırdır. Dünyada bu anlayışla mücadele eden 8 Martçılar, örneğin geçmişte Almanya’da Hitler faşizmine karşı bayrak kaldırdılar. Amerika’da Vietnam Savaşı’na karşı mücadele ettiler. Ortadoğu’da Filistinlilerin yanında İsrail’i protesto ettiler.

Türkiye’de de 8 Mart kutlamalarıyla Renault’da, Yatağan’da direnen işçi kadınların, toprağına, tabiatına, hayat alanına sahip çıkan Artvinli kadınların mücadelesiyle birleştirilirse başarı şansı yükselir.

8 Martlarda, Türk Devrimi’nin yol haritası olan Kemalist Devrimi tamamlama mücadelesinin bayrağı iyice yükseltilmesi gerekir. Bugün o mücadele, 24 Temmuz’dan beri Batı destekli bölücü terör örgütü, ABD’nin kara gücü PKK’ye karşı verilen vatan savaşı mevzilerinde cereyan etmektedir.

EMEKÇİ KADIN HAREKETİ, VATAN VE CUMHURİYET MÜCADELESİYLE BİRLEŞMELİDİR

Emekçi kadın mücadelesiyle vatan mücadelesi birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Vatan mücadelesinden ayrı bir emekçi kadın mücadelesi düşünülemez ve başarı şansı yoktur.

Antiemperyalist mücadeleyi, vatan savaşını kontrol altına alabilmek için neoliberalizmi kullanan emperyalist dünya sistemi, temel muhalefet alanlarından biri olan emekçi kadın hareketine de el atmıştır. Emekçi kadın hareketini doğru ve devrimci mecrasından saptırarak sulandırmak, vatan savunması mücadelesiyle birleşmesinin önüne neoliberal barikatlar örerek yollarını ayırmak, kadın hareketine ideolojik saldırının hedefi ve onu kontrol altına almanın temel stratejisi budur. Buna da emperyalistler ve işbirlikçileri, örgütlü ve kitlesel kadın hareketini, salt kadın bedeni ve cinsellik politikalarına sıkışıp kalmış layt bir muhalefet haline dönüştürmekle ulaşılabileceklerini çok iyi bilirler. Kadın hürriyetinin temeline türbanı yerleştirmek ve feminizm hareketiyle birleştirmekle içini boşaltma ve sulandırma stratejisi hedefine ulaşmış olmaktadır. Bu işte yeni-Ortaçağ olmaktadır.

EMEKÇİ ÖZÜ ÖZELLİKLE GÖRMEZDEN GELİNİYOR; NEOLİBERAL KADIN HAREKETİ ÖZLENİYOR

Dikkat edilirse başına “emekçi” ibaresinin konulmasından özellikle kaçınılmaktadır. Dünya kadın Hareketi denmektedir. Hareketin emekçi, demokratik ve toplumsal özünden koparılıveriyor bir anda. Vatan ce cumhuriyet mücadelesiyle birleşmiş mücadeleci karakterinden soyup sıradan ve sulandırılmış bir sevgililer Günü’ne dönüştürüyorlar. Belediyeler özel Kadınlar günü düzenliyor, sinema salonları kapatılarak kadınlara filmler seyrettiriliyor ya da matineler düzenlenerek neoliberal bir içerik yükleniyor; mücadeleci özü yumuşatılıyor. Kadını türbana ve kafese sokan, izlediği Ortaçağ zihniyeti nedeniyle erkek egemen politikalar sonucu toplumdaki kadın düşmanlığını körükleyerek kadın cinayetlerinin kapısını açan siyasi iktidarın uzantısı daireler hediyeler dağıtıyor; esnafın işyerlerine kadınlara yönelik söylemler içeren levhalar asıyor. Bu arada işyerlerinin vitrinleri pembe ve mor renklerin cümbüşüne döndürülüyor. Kadınlara yönelik özel indirim projeleri uygulanıyor. Ülkede piyasa bir günlüğüne kadınsever oluveriyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir