Karaçal Barajı üreticinin yüzünü güldürecek

Burdur ekosisteminde geleceğe yönelik insan hayatını derinden etkileyecek derin etkiler yaratacak olan Burdur Gölü’nün kurumasında etken olan baraj ve göletlerden biri olan Karaçal Barajı su tutmaya başlayarak 50 bin dekar arazide sulu tarım imkânı vermesinin sonuçlarının alınmaya başladığı bildirildi. Zirai sulamada büyük önemi haiz Burdur Karaçal Barajı’nın tamamlanıp su tutmasının ardından bazı köylerde sulu tarıma geçildiği öğrenildi. Yaklaşık 50 bin dekar araziyi kaplayacak olan sulu tarımla birlikte artık sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de hareketlenmeye başladığı öne sürüldü.

Burdur ekosisteminde geleceğe yönelik insan hayatını derinden etkileyecek, çok derin etkiler yaratacak olan Burdur Gölü’nün kurumasında etken olan baraj ve göletlerden biri olan Karaçal Barajı su tutmaya başlayarak 50 bin dekar arazide sulu tarım imkânı vermesinin sonuçlarının alınmaya başladığı bildirildi. Zirai sulamada büyük önemi haiz Burdur Karaçal Barajı’nın tamamlanıp su tutmasının ardından bazı köylerde sulu tarıma geçildiği öğrenildi. Yaklaşık 50 bin dekar araziyi kaplayacak olan sulu tarımla birlikte artık sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de hareketlenmeye başladığı öne sürüldü. Sosyal medya üzerinden paylaşımda da bulunan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın’ın Kumluca köyünde yetiştirdiği Kavun tarlasında incelemelerde bulundu.

BÖLGEDE SEBZE-MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖNE ÇIKACAK

Barajdan su gelmesiyle birlikte, ilerleyen zamanda Müslümler, Kumluca, Yarıköy, Yazıköy, Akkaya gibi su sıkıntısı çeken köylerde sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de ön plana çıkacağını aktaran Başar, su kaynaklarının azlığına dikkat çekerek, damla sulamanın önemine değindi.

KARAÇAL BARAJI SAYESİNDE BÖLGE ÇİNE OVASIYLA YARIŞIR HALE GELECEKTİR

Bölgenin daha çok hayvancılıkla geçimini sağladığını aktaran Başar, “bu suyun gelmesi veya bu kadar büyük arazilerin olması, bu havzadaki üreticilerimizin tarıma yönelmesiyle birlikte, Antalya’daki sebze sezonunun bitiminden sonra Burdur tekrar ikinci bir Antalya şeklinde Türkiye’yi besleyebilir mi, sorusunu gündeme getirmek gerek. Burdur olmaz şartlarda hayvancılık yapıyordu, olmaz şartlarda tarım yaparken Karaçal Barajıyla beraber Çine ovasıyla rekabet edecek hale gelecek. Önemli olan çiftçilerimizin, üreticilerimizin iyi bir şekilde yönlendirmek olacak. Bu konuda, doğrudan ve dolaylı olarak konunu muhatabı olan herkese her kuruma önemli görevler düşüyor” dedi.

BÖLGENİN ÖNCELİKLE DENEYİMLİ BİR ZİRAAT MÜHENDİSİNE İHTİYACI VAR

Bölgenin öncelikli olarak deneyimli bir ziraat mühendisine ihtiyaç duyduğunun altını çizen Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın, “Barajdan su geliyor ancak, bu suyu bilinçli bir şekilde kullanmak gerek. Suyun bilinçli kullanıldığı takdirde, ben ümit ediyorum ki burada yetişen sebze ve meyve ile Türkiye’yi besleyebiliriz. Ben buraya kavun fidesi diktiğimde bazıları, kavun para mı eder diye espri yapıyorlardı. İki ayrı tarlada Kavun yetiştirdim ve hasadını yapıyoruz. Kavunlarımızı da il dışında değil, Burdur’umuzda yaş sebze ve meyve ticareti yapan Cengiz Gürcan arkadaşımıza sattım. Önemli olan kendi esnafımızın para kazanması” dedi. Uzun yıllardan beri su sıkıntısı çeken köylerde artık silajlık mısır, yonca, sebze ve meyve yetiştirmeye başladığına dikkat çeken Kapkın, “şuan ki bölge Burdur’un bir nevi GAP’ı haline dönüştü. Daha önce su olmadığı için, köylüler sadece hububat yetiştiriyorlardı. Şu anda ise yaklaşık 70-80 bin dönüm arazide sulu tarım yapılıyor. Göründüğü gibi arazilerimiz çok geniş. İyi kullanıldığı takdirde, çiftçilerimizin yüzü güler” şeklinde konuştu.

Bölgenin, hem Türkiye’yi besleyebileceğini hem de hayvancılığın daha da canlanacağını aktaran Kapkın, “çünkü çiftçi önceden mısır bulamıyordu, yonca bulamıyordu. Su olmadığı için bunların hepsini dışarıdan satın alıyordu. Şuanda 7 köy bu sulamadan faydalanıyor. Şuan ki topraklara daha sebze ekilmemiş. İnşallah bundan sonra sebze yetiştiriciliği ve sera ön plana çıkar” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir