Karamanlı ile Tefenni birleşme yolunda mı?

1980’lerden bu yana siyasi iradenin genel eğilimi olan ülkenin idari taksimatıyla oynama ve kentleşmeyi kışkırtma, yeni il ve ilçeler ihdas etme siyasetine aykırı bir süreci savunan Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, iki ilçenin nesnel mecburiyetiymiş gibi konuştu ve “Tefenni ile Karamanlı bir gün birleşecek” dedi.

Oy kaygılarıyla ve AB gibi Batı dayatmaları olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin idari yapılanmasıyla oynama, idari taksimatı altüst etme şeklindeki tasarruf, 1980’de 12 Eylül sopasıyla ancak uygulama imkânı bulan 24 Ocak kararlarından bu yana, her türden gelmiş geçmiş hükümetlerin genel politikası haline geldi ve tarihe olumsuz bir gelişme olarak geçti. İşte bu 30 küsur yıllık sürece ters düşen bir akımı Tefenni Belediye Başkanı Ümit Karagöz dillendirdi. Başkan Alagöz, “Tefenni ile Karamanlı bir gün birleşecek” dedi.

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Kanal15 Televizyonunda Parantez Programının yapımcısı Özgür Doğan’ın konuğu olarak katıldığı Pazartesi yayınında, ülke yararına, bölge ekonomisi yararına önemli bir olguya işaret etti. Programda Tefenni ve Karamanlı’nın aralarında 4,5 km gibi küçük bir mesafenin kaldığını, genel gelişmenin iki ilçenin birbirine doğru bir seyir izlediğini, hem Tefenni halkı arasında hem de Karamanlı halkı arasında bu konun un konuşulduğunu ve gündemde olduğunu, eninde sonunda bu birleşmenin gerçekleşeceğini ifade etti.

Başkan Alagöz, “Belediye Başkanlığımdan 3 yıl önce MHP İlçe Başkanlığı yaptığım dönemde basın açıklamasında bulunmuştum. Şuan ki mesafe 7 kilometreden 4,5 kilometreye düştü. Tefenni ve Karamanlı biz istesek de istemesek de bir gün mutlaka birleşecekler. Ben de birleşmenin taraftarıyım. Tefenni ve Karamanlı’daki seçilmiş kişilerin bundan sonraki imar düzenini ve gelişme boyutlarını buna göre yapmalarında fayda var demiştim. Tefenni Belediye Başkanı olarak 2,5 yıldır en çok özen gösterdiğim şey budur” dedi.

Tefenni Belediyesi olarak yönlerini tamamen Karamanlı’ya çevirdiklerini ve bütün çalışmaların odak noktasının Karamanlı’yla birleşmek olduğunun altını çizen Alagöz şunları söyledi:

“Bu iki ilçenin birleşimi 2+2=4 olmayacaktır. Her zaman onu söylüyorum. İki ilçenin birleşimi 2+2=8 olacaktır. Yani bir matematik formülünden çok ötedir. Çünkü sosyokültürel açıdan çok gelişmiş bir Tefenni, ekonomik açıdan ve doğa madenleri açısından gelişmiş bir Karamanlı, yine Tefenni’deki krom madenleri, Karamanlı’daki mermer ocakları. İki ilçe hakikaten birbirini tamamlıyor. Nüfusları bir yarış halindeymiş gibi. İkisini de toplayınca 11200 nüfus yapıyor ama ben bu konuda çok iddialıyım, birleşmeleri halinde 2 sene içerisinde bu nüfus 20 Bini bulur. Ben görürüm, görmem ama inşallah görürüm 5-10-20 sonra muhakkak gerçekleşmesi gereken bir projedir. Çünkü devletin mali politikasıyla da bağdaşmıyor. Çok fazla israf var. 4 kilometre arayla 2 kaymakamlık binası, 2 belediye binası, aynı müdürlükler her iki ilçede de var. İki ilçede de hastane var. Hattı zatında her iki tarafında uzman doktor eksikliği var. Bu iki ilçe hiç bir siyasi kaygı gütmeden bir şekilde birleşmeli, ben bu noktada ne kaybederim o ne kazanır noktasında değilim ama sadece ilçe halklarının geleceğini düşünüyorum. Bu bir devlet politikası olmalı.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir