Ülkede okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17 milyon 559 bin öğrenci,  ilimizdeyse 3 bin 049 öğretmen ve 44 bin 159 öğrenci bugün 3 ay sürecek yaz tatiline giriyor.

Milyonlarca öğrencinin karnelerini almasıyla başlayacak tatil, yaz ayları boyunca sınav heyecanı, tercih ve kayıt süreciyle sürecek. Uzmanlar, anne babaların öğrencilerin notlarına değil, çocuğun dönem boyunca sergilediği çabaya odaklanmalarını öneriyor.

Ülkede okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17 milyon 559 bin öğrenci,  ilimizdeyse 3 bin 049 öğretmen ve 44 bin 159 öğrenci bugün 3 ay sürecek yaz tatiline giriyor. Milyonlarca öğrencinin karnelerini almasıyla başlayacak tatil, yaz ayları boyunca sınav heyecanı, tercih ve kayıt süreciyle sürecek. Uzmanlar, anne babaların öğrencilerin notlarına değil, çocuğun dönem boyunca sergilediği çabaya odaklanmalarını öneriyor.2015-2016 eğitim öğretim döneminde ilk zil, 14 Eylül 2015 Pazartesi günü çalacak ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016´da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 10 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

Eğitimde sorunlar katlanarak artmıştır

Eğitim Sen Genel başkanı Kamuran Karaca yaptığı basın açıklamasında, “eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunları 2014-2015 eğitim-öğretim yılında katlanarak artmış, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözüm üretmekten çok, yeni sorunlar yaratan politika ve uygulamaları nedeniyle eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler ciddi anlamda mağdur edilmiştir” dedi.

Karaca, eğitimin her kademesinde yoğun bir siyasi kadrolaşma yaşandığını, idarecilerin belirlenmesinde liyakat değil, siyasi referans (torpilin) belirleyici olduğunu, eğitim sisteminin AKP iktidarının siyasi-ideolojik hedefleri için dönüştürülmeye çalışıldığını belirterek, eğitimde yaşanan dinselleşme ve ticarileşme uygulamalarının arttığını, okulların fiziki donanım ve altyapı sorunlarının, kalabalık sınıfların, taşımalı eğitimin, zorunlu ve “zorunlu seçmeli” din dersi dayatmasının sürdürüldüğünü ileri sürdü.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir