“Kavgayı bırakın; derdiniz araba değil, en büyük değerimiz Şeker Fabrikası olsun!”

Yazılı bir basın açıklaması yapan İYİ Parti ;İl Başkanı Osman Kurt, siyasi iktidar ve ana muhalefet partisine çağrıda bulunarak, “kavgayı bırakın; derdiniz araba değil, Burdur’un kaybetmek üzere olduğu en büyük değeri olan Şeker Fabrikası olsun!” diye uyardı.

1954 yılında işletmeye açılan ve Burdur-Isparta-Afyon il sınırları içinde ekilen pancardan şeker üreten bir fabrika olan Burdur Şeker Fabrikası’nın, her yıl 40-50 bin çiftçi ailesinin ürettiği şeker pancarını günde 5 bin ton olarak işlediğini, 700 ton şeker, yan ürün olarak da yaş küspe ve melas ürettiğini vurgulayan Başkan Kurt, “ürettiği kristal şeker Burdur şekeri adı altında bütün tüketicinin beğenisini kazanmıştır. Teknik tarımı yöremiz çiftçisine öğreten tek kuruluştur. Fabrikanın işçisi, ustası, mühendisi ve yöneticileri şeker üretimi konusunda uzmanlaşmıştır” dedi.

BURDUR’DA NEREDEYSE HER HANEDEN

YA BİRİ ŞEKER’DE ÇALIŞAN YA DA EMEKLİ OLAN BULUNMAKTADIR

Başkan Kurt, “Burdur’umuzda neredeyse her aileden ya bir Şeker’de çalışan ya da emekli olan”nın b ulunduğunun altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

“Basında çıkan haberlere göre kamuya bağlı 14 şeker fabrikasının özelleştirileceği ve Burdur’unda bunlar arasında olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Yetkililerce zarar ettiği iddia edilen fabrikamızda, yıllardır hiçbir yatırım yapılmamış, teknoloji eskimiş ve şeker maliyeti yükselmiştir. NBŞ adı verilen nişasta bazlı şekerinde yıldan yıla artan üretimi hükümetin bu karara varmasında etkili olmuştur.”

Başkan Kurt açıklamasına şöyle devam etti:

BİNLERCE PANCAR AİLESİNİN,

BESİCİNİN VE NAKLİYECİNİN GEÇİM KAPISI

OLAN ŞEKER FABRİKASI’NIN ÖZELLEŞTİRİLEMSİNE KARŞIYIZ

“İYİ Parti İl Başkanlığı olarak binlerce ailenin pancar ekerek, binlerce besicinin küspe ile hayvan besleyerek, bir o kadar da nakliyecinin mevsiminde istifade ettiği fabrikamızın özelleştirilmesine karşıyız. Modernize edilip altmış yıldır bölgemize sağladığı yararın devam etmesinin Burdur’umuz açısından daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.”

Başkan Kurt açıklamasına, “İYİ Parti olarak, Burdur kamuoyunun suni gündemlerle meşgul edilmesini istemiyoruz. Parti ayrımı yapılmaksızın Şeker Fabrikamızın özelleştirilmesine karşı ortak bir muhalefet yapmalıyız. Parti olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir