Kemer Kayı Gölet ve Sulaması faaliyete geçti

Yapımı tamamlanarak işletmeye açılan Burdur Kemer Kayı Gölet’i ve Sulaması ile 1,53 milyon m³ suyun gölette depolanması sağlanmış ve Kayı Köyüne ait brüt 2 bin 840 dekar tarım arazisi sulu tarıma kavuşmuştur.

Tarımın çökertildiği, tarıma destek akçelerinin dibe vurduğu, köylü nüfusun bilinçli politikalarla kente göçe zorlandığı ve köylerin boşaldığı, samanın bile ithal edilmeye başlandığı şartlarda kamuoyunca gülümsemeyle karşılanan, yapımı tamamlanarak işletmeye açılan Burdur Kemer Kayı Gölet’i ve Sulaması ile 1,53 milyon m³ suyun gölette depolanması sağlanmış olduğu ve Kayı Köyüne ait brüt 2 bin 840 dekar tarım arazisi sulu tarıma kavuştuğu bildirildi. Damlama ve yağmurlama yöntemi ile modern bir şekilde sulama yapılabileceğini belirten DSİ 18. Bölge Müdürü Adem Coşkun, böylelikle enerji ve işçilik giderlerinin azalması, su tasarrufunun sağlanması, üretimde meydana gelecek artış ile çiftçilerin gelir düzeyinin artması ve yeni iş gücü olanaklarının sağlanacağını söyledi.

Böylece bölgede yaşayan çiftçilerin ekonomik yönden refaha kavuşarak kente göçün önlenmiş olacağının altını çizdi.

  1. Bölge Müdürü Coşkun, Kemer Kayı Gölet’i Sulamasının işletmeye açılmasıyla birlikte milli ekonomiye yılda 4 milyon TL fayda sağlamasını hedeflediklerini belirtti.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir