Kent Konseyi Başkanının istifa etmesi kamuoyundan neden gizlenir?

Kent Konseyi Başkanı Tahir Mahir Öztürk, Belediye Başkanı ve belediye Meclisi’nin kendilerini ve projelerini galeye almadığı, randevu vermediği, istedikleri yıllık 100 bin lira tahsisatın ve altlarına özel hizmet aracı tahsis etmediği gerekçeleriyle istifa ettiği ileri sürüldü. Önceki dönemde Konseyin bir çalışanının Belediye Başkanlığı hakkında açtığı bir davada tanık olarak dinlenen Kent Konseyi Başkanı Öztürk’ün ifadesinde kendisinin istifa ettiğini belirtmesiyle tescillenen istifa durumu şimdiye kadar kamuoyundan niçin gizlendiği ve herhangi bir açıklamada bulunulmadığı merak konusu oldu.

İSTİFASI MAHKEME KAYITLARIYLA TESCİLLENDİ

Kent Konseyi gibi uzun zamandır Genel Kurulları çok çalkantılı, çok rekabetli ve şiddetli mücadelelere sahne olan, kent hayatında meşveret, danışma ve demokratik bir işlevi olacağı ileri sürülen bir örgütün başkanı şu veya bu nedenle istifa ediyor; kimsenin gıkı çıkmıyor; kamuoyundan gizleniyor. CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten’in çok özel himmetleriyle, sırf Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan sendromu saikiyle seçtirilen Kent Konseyi Başkanı Tahir Mahir Öztürk, Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin kendilerini ve projelerini galeye almadığı, randevu vermediği, istedikleri yıllık 100 bin lira tahsisatın ve altlarına özel hizmet aracı tahsis etmediği gerekçeleriyle istifa ettiği öğrenildi. Önceki dönemde Konseyin bir çalışanının Belediye Başkanlığı hakkında açtığı bir davada tanık olarak dinlenen Kent Konseyi Başkanı Öztürk’ün ifadesinde kendisinin istifa ettiğini belirtmesiyle tescillenen istifa durumunun, şimdiye kadar kamuoyundan niçin gizlendiği ve herhangi bir açıklamada bulunulmadığı merak konusu oldu.

Araştırma gruplarının başkanlarının bile bilmediği, kendilerine sorulduğunda haberlerinin olmadığını söyledikleri bu ilginç gelişmeyi kamuoyu manidar buluyor.

“BURDUR’UN NE EKSİĞİ VAR?”

Araştırma gruplarından birinin başında bulunan BAYŞADER Başkanı Ahmet Ali Bilgen’e durum hakkındaki düşünceleri sorulduğunda, Burdur’dan çok daha küçük birçok ildeki kent konseylerinin yıllık tahsisatlarının kendilerininkinden onlarca daha yüksek olduğunu belirterek ve makam araçlarının oralarda bile bulunduğunu ileri sürerek Burdur Kent Konseyi’nin ne eksiğinin olduğu sorgulamasını yaptı.

Genel Kurulda bütün hesaplar kendi üzerine kurulan ve kazanmaması için o dönem CHP İl Başkanı Süleyman Erman ve Merkez İlçe Başkanı tarafından özel mücadele yürütülen Kent Konseyinin başkanının istifası ve bu istifanın kamuoyundan gizlenmesi hakkındaki düşüncelerini sorduğumuz Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, “bekleneni yapmış” dedi.

“BEKLENENİ YAPMIŞ!”

Arslan şunları söyledi:

“Burdur Kent Konseyi Başkanı nihayet bekleneni yapmış, istifa etmiştir.

“16.6.2014 Tarihinde yapılan genel kurul toplantısında CHP+MHP ittifak adayı olarak seçimlere sokulan ve toplantıda “Kent Konseyinin kent halkının hak ve hukukunu koruyan bir organ olmadığını, tavsiye niteliğinde kararlar alıp yöneticilere teklifte bulunan bir organ olduğunu” söyleyen Tahir Mahir Öztürk Kent Konseyi Başkanı seçilmişti. Bir yılı aşkın bir süre kayda değer bir çalışma sergilemediği gibi İstişare Kurulu adıyla bir kurul oluşturup başına da ilin Valisini görevlendirmeye kalkışmış, müdahalem ile Kent Konseyinin başına bir çuval geçirilmesi önlenmiş ama Tahir Mahir Öztürk Burdur’un 1 yılını kaybetmesine neden olmuş ve sonunda bekleneni yapıp Kent Konseyi başkanlığından istifa ettiğini açıkça söyleme nezaketini dahi göstermemiş, istifa ettiği bilgisi mahkemede verdiği ifadesiyle öğrenilebilmiştir.

“Eylül 2015’de yapılacak genel kurulda, kent halkının hak ve hukukuna sahip çıkacak bir Kent Konseyi yaratmanın özlemi içinde halkımıza geçmiş olsun dileklerimiz iletiyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir