Kent Konseyi gündemden düşmüyor

Platform, Kent Konseyi’nin başkanı istifa ettiğinden dolayı “halkımız geleceği için Kent

Konseyine sahip çıkmalıdır” sloganıyla Eylül’de seçimli bir Genel Kurul istedi

Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan yazılı bir açıklama yaparak, kendilerinin Belediye Meclisinde dikkate alınarak dinlenmediği, yıllık talep ettikleri 100 bin lira tahsisatla altlarına makam arabası tahsis etmedikleri gerekçeleriyle 1,5 ay önce Kent Konseyi Başkanının istifa etmesi nedeniyle yeniden gündeme gelen ilimizin kronik sorunlarından Kent Konseyinin Eylül ayında seçimli Genel Kurul yapması talebinde bulundu ve halka da “geleceği için, konuya sahip çıkması” çağrısında bulundu.

Sabık Başkan döneminde ve ardından yeni dönemde CHP İl başkanlığının Platform sendromunun etkisiyle özel himmetler sonucu ilimizin kronik ve kritik meselelerinden biri haline getirilen Kent Konseyi Burdur’un gündemine gene düştü. Başkanı beklenen istifasını Belediye Meclisinde dikkate alınmadıkları, istedikleri 100 bin lira tahsisatla altlarına makam arabası verilmediği gerekçeleriyle verdi. Uzunca bir süre bu istifa kamuoyundan gizlendi. Ancak mahkemedeki bir şahitliği esnasında istifası tescillenince kamuoyu öğrendi. Şimdi de Platform Başkanı Kemal Arslan Kent Konseyi konusunda bazı çevrelere ders verir gibi yaptığı yazılı açıklamasında, Eylül ayında yapılacak Genel Kurulun seçimli yapılması ve halkın geleceği için konuya el koyması çağrısında bulundu.

İşte Arslan’ın açıklaması!

HALKIMIZ GELECEĞİ İÇİN, KENT KONSEYİNE SAHİP ÇIKMALIDIR!

Değerli Basın Mensupları,

Toplumsal yaşamımıza 1990 lı yıllarda “Yerel Gündem 21” lerle giren ve 2006 yılında yasal bir statüye kavuşan Kent Konseyleri, kent halkının yönetime katılıp karar süreçlerinde yer alması olarak da algılanan, diğer adıyla birlikte yönetelim biçiminde değerlendirilen “yönetişim” kavramının yaşam bulması gereken Kent Konseyleri, toplumun kültürü ve demokrasi anlayışı doğrultusunda şekillenerek günümüze kadar gelmiştir.

Demokrasinin beşiği olarak görülen halkın en yakınında ki yönetimlerde gelişmesi öngörülen Kent Konseyleri, toplumun tüm kesimlerinin kendini ifade ederek oluşan “kent halkı görüşünün” yönetimlere aktarıldığı uzlaşma kültürünün sağlanacağı birer emniyet supabı görevi de görecek mekanizmalardır.

İlimizde 2007 yılında yapılandırdığımız Kent Konseyi, iktidarın bir uzantısı olarak ele geçirilmesi gereken bir mevzi olarak görülüp, halkın hak ve çıkarlarının yönetenlere karşı savunulduğu bir yapı olmasına, azınlığın da çoğunluk olabilme hakkını öngören demokrasinin yerleşip-işlemesine izin verilmemiştir.

Böylesine yaşamsal öneme sahip bir organın çalıştırılmadığı ilimizde,  halkımızın yaşadığı sorunların çözümü için birkaç sivil toplum örgütünün çırpındığı dikkate alınarak;

Burdur halkının daha kaybedecek zamanı olmadığı düşüncesiyle Kent Konseyi başkanının istifa etmesi nedeniyle 2015 Eylül ayında seçimli yapılması bir zorunluluk olan genel kurulunda partiler üstü bir Kent Konseyi var etme anlayışı içinde sağlıklı bir yapılanmaya gidilmesi gerektiği inancıyla halkımızı geleceği için, Burdur Kent Konseyine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir