Kent Konseyi olağanüstü toplandı

Bir AB projesi olan ve Türkiye’nin eyaletleşmesi-federasyonlaşması düşüncesinin yasal altyapısını oluşturma çabasından başka bir şey olamayan Kent Konseyi Burdur’da bir türlü durulmuyor. Sabık Başkan Akkaya’dan bu yana yılan hikâyesine dönen Kent Konseyi, en son olarak başkanının Temmuz ayında “Belediye Başkanlığı bizi dikkate almıyor” diye istifa etmesiyle olağanüstü kongreye gitti. Olağanüstü Kongre’de konuşan Başkan Ercengiz, “beraber yönetelim derken kastım makamı paylaşmak değildi” dedi.   

Başkanı Tahir Mahir Öztürk’ün istifasıyla başkanlığı boşalan Kent Konseyi, mevcut Yürütme Kurulu’yla 2016/ Haziran’ındaki olağan kongreye kadar görev yapması için dün Sergi ve Kongre Salonunda olağanüstü kongre yaptı. İki adayla yapılan seçimi, son anda BSTP Başkanı Kemal Arslan’ın adaylıktan çekilmesiyle diğer aday Nuri Levent Özer kazandı. Kongrede Başkan Ercengiz, “beraber yönetelim derken kastım makamı paylaşmak değildi” diye konuştu.

Divan Kurulunu Genel Kurul üyelerinin önerisiyle Başkan olarak Nuri Yıldırım, Katip üyelikleri de Ali Bilgen ile Hatice Akın oluşturdu.

BAŞKAN ERCENGİZ: “KENT KONSEYİ KARARLARI TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR”

Kemal Arslan’ın Divan’a, Kent Konseyi’nin Danışma Gruplarının 7 aydır çalışmadığını, ayrıca Yürütme Kurulu’nun da düşmüş sayılacağından onun da gündeme alınıp seçilmesi gerektiğini belirten ve istifa eden Öztürk’ün bazı iddialarını da içeren bir önerge vermesi üzerine iddiaları cevaplamak üzere söz alan Başkan Ercengiz, Konsey’de alınan her karar uygulamak gibi bir mecburiyetlerinin bulunmadığını, kararların tavsiye niteliğinde olduğunu ileri sürdü. Başkan Ercengiz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Belediye Başkanlığı görevine geldiğimiz zaman evet ‘kenti beraber yönetelim’ gibi vaatlerde bulunduk. Bunun anlamı makama birlikte oturacağız anlamına gelmez ama kentin sorunlarının çözümünde oluşturulacak fikirlere her zaman saygılı olduğumuzun altını çizmek için söyledik. Ayrıca bu gibi tavsiye kararlarının değerlendirileceği yerin bir kez daha hatırlatmak isterim, Belediye Meclisi’dir.”

BAŞKAN ERCENGİZ: “SU ZAMMININ İPTALİNİ TEMYİZ EDECEĞİZ”

Öte yandan Kemal Arslan’ın ‘Burdur Belediye’sinin suya yaptığı %31 zam mahkemece iptal edildi’ sözlerine karşılık, iptal sonucunun itiraz edileceğini, temyize gönderileceğini belirtti.

KEMAL ARSLAN: “KENT KONSEYİ KONGRESİ, BELEDİYE BAŞKANI’NIN GÖLGESİNDE YQAPILMIŞTIR”

Kent Konseyi başkan seçimli Kongresinde son anda adaylıktan çekilen BSTP başkanı Kemal Arslan, bugün Kongre’yle ilgili bir açıklama yaparak, Kongre’nin “Belediye Başkanı’nın gölgesinde yapıldığı”nı ve bir “trajedi” yaşandığını iddia etti. Arslan, “sergilenen hukuksuzluğun da İçişleri bakanlığı talimatıyla önlendiği”ni ileri sürdü.

Kent Konseyi hakkında bilgilendirmede bulunan Arslan, Kent Konseyi’nin bir “hak ve hukuk arama organı olmadığı”nı, sadece bir “istişare organı” işlevi bulunduğunu iddia eden bir başkan seçtirdiklerini belirterek, “Burdur Sivil Toplum Platformu olarak Kent Konseyi çalışmalarını daha yakın takip edip, şapkadan tavşan çıkartanlara izin vermeyeceğimizi, Burdur’da demokrasi mücadelesinin adresi olarak halkımızın hizmetinde olacağımızı tüm etkili ve yetkililere önemle duyururuz” şeklinde ifade etti.

Video Haber Burdur Gündem’den!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir