Kentsel dönüşümde Belediye sorumluluğu üstleniyor

Belediyede inşaat birimi kurulacak ve vatandaşlar mağdur edilmeden kentsel dönüşüm gerçekleştirilecek

İlimizin geçen yıldan kalan en temel sorunlarından kentsel dönüşümde önemli bir adım atıldı. Belediye Başkanlığı ile ilgili Bakanlık ve AKP Milletvekili arasındaki temasların çıkmaza girmesi üzerine Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, vatandaşları mağdur etmemek için inisiyatif alarak ağır sorumluluğu yüklendi ve kentsel dönüşümün hedefindeki Tepe, Karasenir ve Sinan Mahalleleri sakinlerini mağdur etmeyecek şekilde inşaatları Belediye tarafından yapılmasına karar verdi. Bu kapsamda Belediye Basın Bürosundan yapılan açıklamadan, Belediye bünyesinde bir inşaat birimi kurulacağı öğrenildi.

İşte o açıklama!

İlimiz Milletvekili Sayın Bayram Özçelik, katıldığı bir TV programında kentsel dönüşüm konusunda açıklamalarda bulunmuştur.

BURDUR BELEDİYESİ RANTSAL DÖNÜŞÜME KARŞIDIR

Burdur Belediyesi olarak kentsel dönüşümle ilgili olarak fikrimiz değişmemiş, rantsal dönüşüme karşı olduğumuzu hatırlatmak isteriz. 1 yılı aşkın süredir Tepe, Karasenir ve Sinan Mahallesindeki halkımızı mağdur etmemek, sokağa dökmemek ve vatandaşımızı borçlandırmamak için kentsel dönüşüm karşısındaki duruşumuza devam ediyoruz.

İLGİLİ BAKAN’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ KARARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ İSTENMİŞTİR

Burdur Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercengiz, Burdur Milletvekilleri Sayın Ramazan Kerim Özkan ve Sayın Bayram Özçelik ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce’yi ziyaret etmişti.

Ziyarette Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz; Tepe, Sinan ve Karasenir Mahallelerinde kentsel dönüşümün yapılamayacağını, bölge hakkında iki farklı jeolojik etüt olduğunu ve etütlerin sonuçlarının farklı olduğunu yeni bir jeolojik etüt talep ettiğini, Bakanlığın kentsel dönüşüm ile ilgili kararı yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini Bakan Güllüce’ye belirtmiştir.

BAKAN: “İLGİLİ MAHALLELERDE EVLER YIKILACAK!”

Bakan Güllüce, Başkan Ercengiz’in teklifini şiddetle reddetmiş, Bakanlar Kurulu kararını karşısında herhangi bir şey yapamayacağını söylemiş ve bu gerekçeyle Tepe, Sinan ve Karasenir Mahallelerinin yıkarak kentsel dönüşüm yapılacağını belirtmiştir.

BELEDİYE YETKİYİ BAKANLIĞA DEVRETTİ

Sayın Ercengiz’in böyle bir şey yapamayacaklarını, vatandaşları, Burdurluları mağdur etmeyeceklerini, bu koşullar altında Burdur Belediyesi olarak kentsel dönüşüm konusunda yetkiyi bakanlığa iade edeceğini ve orada bir tek tuğla bile yıkmayacağını belirtmiştir.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal başvuruyu talep etmiş, Sayın Ercengiz de dilekçeyi Bakanlığa göndermiştir.

BELEDİYE, MEMUR EVLERİ ARAZİSİNİ TOKİ’YE BEDAVA DEVREDEBİLECEĞİ VAADEDİNDE BULUNDU

Sayın Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediye Başkanı olarak TOKİ ile olan görüşmeleri sadece Depremevleri üzerinden olmuş, Burdur Belediyesi tarafından geçmiş dönemde takas yoluyla Memur Evleri arazisinin Burdur Belediyesine geçmiş olduğu ve Burdur Belediyesi’nin bu araziyi kat, daire sahiplerinin cebinden 1 kuruş para çıkmaması karşılığında TOKİ’ye verilebileceğini defalarca belirtmiştir.

TOKİ, BİR AKP ÇİFTLİĞİ DEĞİL, BİR DEVLET KURUMUDUR

Ancak, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatları ile 1984 yılından kurulan ve bugüne kadar devletin kurumu olarak hizmet veren TOKİ maalesef AKP hükümetinin sevk ve idaresinde bir kurum ve kuruluş gibi hareket etmiş olup bugüne kadar Burdur Belediyesi’nin taleplerine göstermelik bir heyet göndererek yanıt vermiştir.

BELEDİYE’DE BİR İNŞAAT BİRİMİ KURULACAK VE DÖNÜŞÜMÜ BELEDİYE ÜSTLENECEKTİR

Heyetin gelmesinin ardından geçen 1 aylık süre zarfında TOKİ tarafından Burdur Belediyesi’ne herhangi bir geri dönüş olmamıştır. TOKİ tarafından herhangi bir dönüş olmaması durumunda Burdur Belediyesi bünyesinde inşaat birimi kurularak vatandaşımıza uygun toplu konut üretilmesi için çalışmalar hızla başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NOT: Başlıklar, kavramada kolaylık olması için tarafımızdan konmuştur.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir