Kibyra’da kep töreni

Adım Üniversiteleri Arkeoloji Bölümü mezunları keplerini Kibyra Antik Kentinde attı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri Ortak Mezuniyet Töreni 26 Mayıs 2015 Salı günü Kibyra Antik Kenti’nde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan mezuniyet törenine, Vali Hasan KÜRKLÜ, İl Jandarma Albay Sayit KOCA, Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin KIRCI, Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan CANURAL, Adım Üniversiteleri Birliği Rektörleri ve öğrencileri ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Törende ilk olarak Üniversitemiz Arkeoloji Bölüm Birincisi Seçil ÇALIKOĞLU günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Seçil ÇALIKOĞLU, yoğun bir öğrencilik döneminde hem eğlendiklerini hem de kazı çalışmaları ile yerinde eğitim aldıklarını vurgulayarak mezun olduktan sonra da mesleklerini en iyi şekilde icra etmeye çalışacaklarını belirtti.

Daha sonra konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur HARMANDAR, Anadolu’da bir servet yattığını söyleyerek bundan dolayı antik değerlerin petrolden, kömürden daha değerli olduğunu vurguladı.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI ise Adım Üniversiteleri Birliği’nin önemine değindi. BAĞCI, birlik içerisinde 9 bin araştırmacı ve 500 bin öğrencinin yer aldığına dikkat çekti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI, günümüzde arkeolojinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ ise özellikle Burdur’un gerek antik dönem gerekse tarih öncesi dönem bakımında oldukça önemli bir altyapıya sahip olduğunun altını çizdi. Rektörümüz, bu kültürel değere sahip çıkılması ve önem verilmesi gerektiğini belirterek Kibyra gerçekleştirilen mezuniyet töreninin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu vurguladı. Rektörümüz ayrıca, uygulamalı eğitim alarak mezun olan Arkeoloji Bölümü öğrencilerine de başarı dileklerinde bulundu.

Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan CANURAL da gerçekleştirilen mezuniyet törenine ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek Kibyra ile ilgili bilgiler aktardı.

Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin KIRCI ise kazı yapmanın zorluklarına değindi ve toprak altında yatan tarihi zenginliğin insanlığa kazandırılmasının önemine vurgu yaptı.

Vali Hasan KÜRKLÜ de Anadolu’da bir hazine yattığını dile getirerek dününü bilmeyenin geçmişini bilemeyeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali Hasan KÜRKLÜ tarafından Adım Üniversiteleri Rektörlerine; Kaymakam Muhammet Yasin KIRCI ve Belediye Başkanı Dr. Ramazan CANURAL tarafından ise Üniversitelerin dekanları ile bölüm başkanlarına anmalık verildi.

Tören, Gölhisar Belediyesi tarafından hazırlanan sipsi ve cura eşliğinde gerçekleştirilen yerel dans gösterisi ile devam etti. Dans gösterisinin ardından Arkeoloji Bölümü öğrencilerine mezuniyet belgeleri verildi.

Mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından öğrenciler hep birlikte Kibyra Antik Kentinde keplerini attı.

Tören Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile son buldu.

Adım Üniversiteleri Arkeoloji Bölümü Mezuniyet Töreni önümüzdeki yıl Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılması planlanıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir