Kılıçdaroğlu’ndan Vatan Partisi’ne ziyaret

Halk Oylamasını müteakiben Türkiye politika arenasında yeni ve umut verici rüzgârlar esmeye başladı. Politika ve siyasi iktidar, öncelikle ittifaklar sanatıdır. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sıhhiye’de bulunan Genel Merkez binasında Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’i ziyaret etti.

Halk Oylamasını müteakiben Türkiye politika arenasında yeni ve umut verici rüzgârlar esmeye başladı. Politika ve siyasi iktidar, öncelikle ittifaklar sanatıdır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret etti. Saat 12’de Sıhhiye’de bulunan Vatan Partisi Genel Merkezi’ne gelen Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP MYK Üyesi Haluk Koç eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve CHP ekibini Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan karşıladı.

Kılıçdaroğlu ve Perinçek’in görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü.

Görüşmeye Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları Şule Perinçek, Hasan Atilla Uğur, Hasan Korkmazcan, Soner Polat ve Genel Sekreter Utku Reyhan katıldı.

PERİNÇEK: AKP İKTİDARININ SONU

GÖRÜNDÜ; ERDOĞAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ KAZANAMAYACAK

Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi’nin haberlerine göre, iki lider, görüşmelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Verimli bir görüşme yaparak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, “Sayın CHP Genel Başkanı ve CHP’nin çok değerli yöneticileri, şeref verdiler. Partimizi ziyaret ettiler. Karşılıklı çok verimli bir görüş alışverişinde bulunduk. Biz Vatan Partisi olarak şunu görüyoruz. AKP iktidarının sonu geldi. Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimini Sayın Tayyip Erdoğan, kazanamayacak. Türkiye’yi yönetecek yeni bir hükümet başkanına, başbakanlık yapacak, adı cumhurbaşkanı olan bir yöneticiye kavuşacak. Meclis’te de çoğunluğu AKP alamayacak. Bunun için bizlerin, Türkiye’nin vatan bütünlüğünü sağlayacak, demokrasiyi getirecek, komşularımızla barış ve iş birliğini sağlayacak bir hükümete ihtiyacımız var. Bu hükümeti kurmaya talibiz. Bu hükümeti kurmak için gerekli kuvveti milletimize dayanarak yaratmak, önümüzdeki dönemin acil görevidir. Burada Türkiye’nin bütün halkçılarının, milliyetçilerinin birliğine ihtiyaç var. Referandum döneminde bu birliğe doğru belli başarılar kazanıldı” diye konuştu.

PERİNÇEK: TÜRKİYE’Yİ KUCAKLAYAN SÜRECİN İÇİNE GİRDİK

Üzerinde durdukları bir programda, kendileriyle birleşecek Türkiye’nin diğer partilerini de kucaklayan bir sürecin içine girdiklerini vurgulayan Perinçek, “bu birliğin gerçekleşebilmesi için teröre karşı kararlı bir duruş ve aynı zamanda bu borçlanma ekonomisinden Türkiye’yi kurtarmak için kararlı bir duruşa ihtiyaç var. Bu konuda görüş alışverişine devam edeceğiz. Bu süreci Sayın CHP yöneticileriyle birlikte devam ettireceğiz. Söylediğimiz programda bizimle birleşecek Türkiye’nin diğer partilerini ve şahsiyetlerini de kucaklayan bir sürecin içine girmiş bulunuyoruz. Onun için umutlu ve iyimseriz” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ AYDINLIĞA ÇIKARACAĞIZ’

Son derece verimli bir toplantı yaptıklarını dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “Sayın Perinçek ve arkadaşlarıyla görüştük. Türkiye’nin geleceği konusunda umutlu olduğumuzu paylaştık. Sayın Genel Başkan, çok önemli bir gerçeğin altını çizdi. Türkiye’nin üretmesi gerektiğinin, Türkiye’nin huzura ve barışa ihtiyacı olduğunun, terörün artık sonlandırılması gerektiğini, bu konuda güç ve düşünce birliği yapma konusundaki düşüncelerini ifade etti. Aynı şeyleri paylaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte herkesin rahatlıkla düşüncelerini ifade edebildiği, hapishanelerinde gazetecilerin olmadığı, masum insanların zorla baskı altına alınmadığı bir Türkiye özlüyoruz. Bu çerçevede bir hareketi hep birlikte destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde diğer partileri de ziyaret edeceğiz. Biz; demokrasiyi, insan haklarını, kadın erkek eşitliğini, ülkede huzuru ve barışı savunanlar bir arada ve ortak hareket etmek durumundayız. Referandumda ‘hayır’ oyu kullanarak, demokrasiye katkı sunan ve demokrasiyi savunan bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları birlikte hareket edebilirsek Türkiye’yi aydınlığa ve huzura çıkarmış olacağız” diye konuştu.

KAVURMACI’NIN TAHLİYESİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ve ‘denetimli serbestlikle’ tahliye edilen İBB Başkanı Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında açıklamaları sorulan Kılıçdaroğlu, “biz, yargının bağımsız olmadığına inanan bir partiyiz. Türkiye’de bugün yargı bağımsızlığı yok, medya özgürlüğü yok. Hapishanelerinde 150’ye yakın gazeteci, uyduruk gerekçelerle tutuklanırken, bir kişinin serbest bırakılması ve buna göz yumulmasını asla kabul etmiyoruz. Bir kişinin serbest bırakılması, tamamen siyasi otoritenin beklentileri ve talimatlarıyla gerçekleşmiştir. Hangi belgeden söz ediyorsunuz siz? Gelişmeleri bilmiyorlar” diye yanıt verdi.

Açlık grevindeki gözaltılara ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun DHKP-C bağlantısını işaret etmesi de sorulan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “DHKP-C, bir terör örgütüdür. Terör örgütünün mensupları varsa delilleri çıkarırsınız; yargı, gereğini yapar” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir