Kırmızı ette sinsi tezgâh

Kurban Bayramı sürecine haftaya girilecek. Kurbanlık pazarı da şekillenmeye başladı. İşte bu şartlarda kırmızı et fiyatlarındaki artış dikkati çekiyor. Üretici ve kasaplar fiyat artışlarına tepkili. Er-Et Kasap Yusuf Erçoban, satışları düşürdüğü ve halkın et yiyemez duruma gelmesi nedeniyle et fiyatlarının yükselişini eleştirerek vatandaşın et yiyemez duruma geldiğinin altını çizdi

Tarımsal ve hayvansal gıda fiyatları sezon nedeniyle düşme eğilimine girdi. Bu şartlarda kırmızı et fiyatları ise düzenli bir şekilde yükseltiliyor. Kurban Bayramı sürecine yaklaşılması ve kurbanlık piyasasının tedricen şekillenmeye başladığı şartlarda kırmızı et fiyatlarında yaşanan fiyat yükselmesi, piyasaya manipülasyon olarak değerlendiriliyor. İlimizde dede mesleğini sürdüren ve 3 nesildir kasaplık yapan bir aileye mensup Er-Et Kasap Yusuf Erçoban, satışları düşürdüğü ve halkın et yiyemez duruma gelmesi nedeniyle et fiyatlarının yükselişini eleştirerek vatandaşın et yiyemez duruma geldiğinin altını çizdi. Aydınlık’ın Ekonomi Servisinin haberine göre, Hayvan ve hayvan ürünleri sektöründe, bu operasyon (tarım ve hayvansal ürünlerin fiyatlarının düşme eğilimine girdiği ve kurbanlık piyasasının şekillenmeye başladığı şartlarda kırmızı et fiyatlarının durmadan sistemli bir şekilde artmasının piyasayı manipüle etmeye yönelik operasyonun) bizzat Et ve Süt Kurumunca yürütüldüğü iddiaları yoğun bir şekilde konuşuluyor.

YÜZDE 17 FİYAT ARTIŞI

Ulusal Kırmızı Et Konseyi 2013 yılından bu yanan dana ve kuzu kesim fiyatlarını haftalık olarak raporlamaktadır. Bu raporun verilerine göre, 2014 ile 2015 Nisan ayları kıyaslandığında dana eti fiyatlarında yüzde 26,09 oranında bir artış gerçekleşti. Daha da vahimi, 2015 Ocak ayının ilk haftasında 20,58 lira olan dana karkas fiyatı Haziran ayı sonu itibariyle 24,11 liraya ulaştı. Yani dana etinin fiyatı son 6 aylık dönemde yüzde 17,02 oranında yükseldi.

MB RAPORUNDA DA KIRMIZI ET FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞE VURGU YAPILDI

Merkez Bankası Haziran ayına ait Fiyat Gelişmeleri raporunda konuya dikkat çekti. Raporda, tüketici fiyatlarının yüzde 0.51 oranında gerilediği ayda, kırmızı et fiyatlarındaki artışın devam etmesine dikkat çekti. Raporda, “bu dönemde kırmızı et fiyatlarındaki yüksek artış eğilimi devam etti” ifadelerine yer verildi ve gıda fiyatlarında son 2 aydır gözlenen düzelmeye rağmen kırmızı etteki gözlenen yukarı doğru fiyat hareketlerinin, lokanta-otel grubunda yüksek oranlı fiyat artışlarının Haziran’da da sürdüğüne dikkat çekildi. Bu nedenle grupta enflasyon oranının yüzde 13,62’yeyükseldiği kaydedildi.

ÜRETİCİNİN İSYANI

Kırmızı et fiyatlarındaki bu kargaşalık üreticiyi de isyanın eşiğine getirdi. Basına yansıdığı kadarıyla geçen hafta Ankara’da sektörün temsilcileriyle bir etkinlikte buluşan Ulusal Kırmızı Et Konseyi başkanı Mustafa Bılıkçı, ülkede artan hayvan sayısına ve et üretimine, yani arzın yüksekliğine rağmen fiyat artışlarındaki yükselmenin durdurulamadığından yakındı. Bılıkçı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını göreve davet etti.

KASAP ÇARESİZ

İlimizde dede mesleğini sürdüren ve 3 nesildir kasap yapan bir aileye mensup Burdur Atatürk caddesinde Er-Et Kasap sahibi Yusuf Erçoban da et fiyatlarının sistematik bir şekilde yükselmesinden dertli. Et fiyatlarının yükselmesinden büyük zarar gördüklerinden, şimdiye kadar böyle bir şey görmediklerinden, et satışlarının durduğundan, eski ciroların yarısını bile gerçekleştiremediklerinden yakındı. Fiyatları büyük çiftliklerin belirlediğini ileri süren Erçoban, et fiyatları yükseldikçe vatandaşın alım gücünün düştüğünü, eskiden bir kilo alıyorsa bunu yarım kiloya düşürdüğünü, 5 liralık, 10 liralık et alan vatandaşın çok olduğunu belirtti.

İTHALATA DEVAM!

Besici ve vatandaş bu derin krizde ağır bir fatura öderken, geçici AKP Hükümeti de –fiyat artışını körükleyen bir etkiye sahip olan- ithalatla piyasanın et ihtiyacını karşılama planını uygulamayı sürdürüyor. Aydınlık’taki habere göre, Kurbanlık piyasasının oluşmaya başladığı Haziran ayı ortalarında Uruguay’dan 9 bin 250 büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleşmişti. Şimdi bayram yaklaştıkça ithalatın yoğunlaşacağı belirtildi. Ve Bakanlık Et ve Süt Kurumu’na karkas et de ithal ettiriyor. Kurumun son olarak 2 Temmuz günü Bosna Hersek menşeli dondurulmuş sığır karkas etiyle taze soğutulmuş kemiksiz sığır eti ithali için ihaleye çıktığı öğrenildi. İhaleyle 2 bin ton dondurulmuş sığır karkas etiyle bin 750 ton taze soğutulmuş kemiksiz sığır eti getirilip iç piyasaya sürülecek.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir