Komandolar, PKK’yi şehirlerden süpürecek

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK’nin) 24 Temmuz’da başlattığı operasyonla kırsal alanda büyük darbe yiyen, ne yapacağını şaşıran, NATO ve Batı’yı yardıma çağıran PKK, gelinen aşamada açılım sürecinde geliştirdiği KCK gibi şehir yapılanmaları üzerinden saldırılar planladığı öğrenildi. Tedbirlerini artıran TSK ise bölgeye komandoları sevk ettiği belirtildi. Komandoların bir süpürme operasyonuyla kent merkezlerinden de PKK yapılanmalarını söküp atacağı belirtiliyor.

PKK’LİLERİN KÜRT HALKINDAN DESTEK BULAMAYINCA “UYUZ HALK” SÖYLEMLERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK’nin) 24 Temmuz’dan bu yana Türkiye içi ve Irak’ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik sürdürdüğü harekâtın, PKK’ya büyük darbe indirdiği belirtilen Ceyhun Bozkurt’un Aydınlık’taki haberine göre, PKK’nın Kandil Dağı’ndaki terör karargâhına büyük darbe indirilirken, örgüt şehirlerdeki unsurlarını harekete geçirmeye çalışıyor. Örgüt, sözde “özyönetim” ilanlarının yanı sıra YDGH adlı militan kuvvetiyle şehir merkezlerindeki eylemleri tertipliyor. Ancak vatandaşlar, teröristlere destek vermeyince örgüt eylem yapmakta zorlanıyor. Telsiz konuşmalarında “bizi fareler gibi ortada bıraktılar”, “uyuz halk” diyerek halka hakaret yağdıran teröristlerin vatandaşları şiddet ve korku ile kendi safına çekmeye çalışıyor. Bir telsiz talimatında “gerektiğinde hedef gözetmeden indirin, gücümüzü görsünler, döneceklerdir, mecburdurlar” dediği de dinlemeye takıldı.

Örgüt ayrıca yine şehir merkezlerinde halkı korkutarak yanına çekmek için karayolları, TV vericileri, baz istasyonları ve demiryollarına saldırı düzenleyecek, okulların açılmasını engellemeye çalışacak. Özetle, terör örgütü bölgedeki vatandaşların haber almasını, ulaşımını ve eğitimini engellemeye çalışacak. Bu planın amacını Rıza Koçer kod adlı Hamit Kara’nın telsizle verdiği talimatta diğer teröristse şu sözlerle aktardı: “Halk ne kadar güçlü olduğumuzu anlasın. Yokluk çekmeyen değerimizi bilemez.”

KOMANDOLAR HAZIR

TSK ise açılım sürecinde güçlenen KCK ile mücadelede komandoları devreye soktu. Gerek kırsalda üs bölgelerini tutma, gerekse de şehir merkezlerinde teröristle çatışma eğitimi verilen Kayseri ve Bolu komando tugaylarına bağlı 6 tabur, Hakkâri, Şırnak gibi illerde göreve başladı. Irak’ın kuzeyinden KKK’ye gelecek desteği büyük oranda kestiği bildirilen komandoların, şehir merkezlerine de girmeye hazırlandığı öğrenildi. Komandoların şehir merkezlerindeki teröristlere yönelik operasyon hazırlığını ilk olarak Aydınlık 22 Ağustos’taki manşetinde duyurmuştu.

Ahmet Davutoğlu’nun 81 il valiliğine gönderdiği belirtilen genelge bu çerçevede yorumlandı. Cumhuriyet’in haberinde ‘olağanüstü hal’ olarak yorumlanan genelgede, “terör olaylarına yapılacak müdahalelerin etkinliğini artırmak, kurumların arası işbirliğini arttırmak” amacıyla Başbakanlık’ta Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kurulduğu, bu merkezin, il ve ilçelerde de örgütlenmeye gittiği, Emniyet, jandarma, başsavcılık ve MİT’e, “terör örgütlerinin illegal yapıları ile teröre müzahir legal görünümlü yapılara ilişkin bilgileri” toplama talimatı verildiği ileri sürüldü. Resmi Gazete’de yayımlanmadığı ve valiliklere gizli olarak gönderildiği öne sürülen genelgede Davutoğlu’nun, askerin gerekirse sokağa indirileceğine ilişkin şu talimatı verdiği iddia edildi:

“…bütün kolluk kuvvetleri ve TSK birlikleri ihtiyaç duyulan her yerde görevlendirilecek, ülke sınırlarımızın güvenliği sağlanacak, hiçbir terör örgütünün vatandaşlarımız üzerinde tehdit ve baskı kurmasına asla izin verilmeyecek, terör örgütlerinin finansmanının önlenmesi için gerekli tüm tedbirler alınacak yollar güvenli bir şekilde ulaşıma açık tutulacak, herkesin kurallara uyulması sağlanacak ve önceden belirlenmiş yerler ve güzergâhlar dışında toplantı ve gösterilere kesinlikle izin verilmeyecektir.”

EMASYA’YA F TİPİ VE PKK SAVAŞ AÇMIŞTI

Genelge akıllara terör örgütü PKK’nin ve F tipi örgütün rahatsızlık duyarak 2010 yılının şubat ayında kaldırılan Emniyet Asayiş Yardımlaşma (EMASYA) protokolünü hatırlattı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir